×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Reforma emetytalna jest konieczna. To jedyny sposób uniknięcia zapaści systemu

  • Autor: PAP/jk
  • 1 kwi 2023 12:52

Rząd Francji przekonuje, że reforma emerytalna jest konieczna ze względu na finanse państwa - pisze dziennik "Ouest-France" i potwierdza: zadłużenie kraju stale rośnie i zbliża się do 3 bilionów euro. Zmiany systemu emerytalnego pozwolą oszczędzić w 2030 roku 13,5 mld euro.

Reforma emetytalna jest konieczna. To jedyny sposób uniknięcia zapaści systemu
Reforma systemu świadczeń emerytalnych była flagowym projektem kampanii wyborczej prezydenta Francji Emmanuela Macrona (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Rząd podkreśla, że w kraju, który ma starzejące się społeczeństwo, jest to jedyny sposób uniknięcia zapaści systemu emerytalnego. Ponadto dług publiczny stale rośnie i pogłębia się gwałtownie przy każdym kryzysie, jak podczas pandemii koronawirusa, ale problem polega na tym, że Francji nie udaje się zrównoważyć finansów państwa nawet pomiędzy kryzysami - wyjaśnia "Ouest-France".

Dług publiczny we Francji stale rośnie. "Im wyższe jest zadłużenie, tym większe ryzyko"

Rząd pożycza co roku pieniądze, by spłacać odsetki od zadłużenia, które w 2022 roku kosztowały 53 mld euro, czyli prawie tyle, ile wynosi budżet francuskiego szkolnictwa; a w 2023 roku rząd zamierza pożyczyć 270 mld euro i będzie to historyczny rekord - podaje dziennik.

Na krótką metę nie ma powodu do niepokoju, rząd nadal pożycza pieniądze na rynku stosunkowo tanio, rentowność jej 10-letnich obligacji wynosi 2,8 proc. "A jednak, im wyższe jest zadłużenie, tym większe ryzyko podejmuje Francja. Sytuacja może wymknąć się spod kontroli bardzo szybko. Nikt nie przewidywał jesienią kryzysu finansowego w Wielkiej Brytanii ani brutalnego wzrostu rentowności (jej długu)" - wyjaśnia w rozmowie z "Ouest-France" ekspert do spraw finansów publicznych Francois Ecalle.

Wiek emerytalny we Francji ma zostać do roku 2030 podniesiony do 64 lat

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma emetytalna jest konieczna. To jedyny sposób uniknięcia zapaści systemu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA