PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Raport: Średni poziom partycypacji w PPK może początkowo wynosić około 40 proc.

 • Autor: PAP/AT
 • 19 lis 2019 19:50

W przypadku największych pracodawców średni poziom partycypacji pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych może początkowo wynieść około 40 proc. - wynika z opracowania przygotowanego przez Instytut Emerytalny oraz Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy na podstawie danych przekazanych przez ponad 1,5 proc. pracodawców, którzy utworzyli PPK.

Raport: Średni poziom partycypacji w PPK może początkowo wynosić około 40 proc.
Adobe Stock
REKLAMA
 • W zależności od sposobu liczenia, średni rzeczywisty poziom partycypacji w PPK na podstawie badanej grupy mieści się w przedziale między 39 a 42 proc.- wynika z badania.
 • Można więc twierdzić, że poziom partycypacji w PPK na początku oszczędzania, w przypadku podmiotów zatrudniających z I transzy, w IV kwartale 2019 roku może nieznacznie przekraczać poziom 40 proc. - napisano w opracowaniu.
 • Z raportu wynika, że w firmach, w których działają związki zawodowe poziom partycypacji w PPK jest wyższy i oscyluje w przedziale między 29 a 69 proc., ze średnią na poziomie prawie 45 proc.

"W przypadku przytłaczającej większości pracodawców poziom partycypacji w PPK oscyluje między 20 a 69 proc., z dominantą w przedziale od 30 do 50 proc. Oznacza to, że w zależności od sposobu liczenia, średni rzeczywisty poziom partycypacji w PPK na podstawie badanej grupy mieści się w przedziale między 39 a 42 proc. Można więc twierdzić, że poziom partycypacji w PPK na początku oszczędzania, w przypadku podmiotów zatrudniających z I transzy, w IV kwartale 2019 roku może nieznacznie przekraczać poziom 40 proc." - napisano w opracowaniu.

"Analizując otrzymane dane podjęto próbę identyfikacji innych czynników, które mogły mieć wpływ na poziom partycypacji. Na przykład takim czynnikiem może być fakt działania w danym podmiocie związków zawodowych" - dodano.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Oto 10 istotnych pytań o PPK. Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości

Z raportu wynika, że w firmach, w których działają związki zawodowe poziom partycypacji w PPK jest wyższy i oscyluje w przedziale między 29 a 69 proc., ze średnią na poziomie prawie 45 proc.

"Zebrane dane pozwalają nam na stwierdzenie, że poziom partycypacji w PPK w przypadku zleceniobiorców jest z reguły znacząco niższy w danych podmiotach zatrudniających niż poziom partycypacji osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę w tych samych firmach. Innymi słowy tam, gdzie liczba zleceniobiorców jest większa, można oczekiwać, że poziom partycypacji będzie niższy" - wskazano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Raport: Średni poziom partycypacji w PPK może początkowo wynosić około 40 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tamara 2020-03-30 10:25:51

  To jest początek wprowadzania tego programu. Wiele osób tak naprawdę się dopiero zastanawia, Wydaje mi się że z biegiem czasu będzie przybywać osób. W naszej firmie jak ludzie zauważyli że to funkcjonuje ,że można zerknąć na swoje środki w aplikacji, ze dopłata od państwa wpłyneła. To chca sie zapisac mimo że wcześniej rezygnowali.

 • alan 2020-03-28 17:49:22

  Największą zaletą pracowniczych planów kapitałowych jest dokładanie się pracodawcy. Dzięki temu mamy znacznie lepsze rezultaty niż odkładanie samodzielne na lokatach, a mówimy przecież o naszej przyszłości.

 • wanda 2019-11-22 10:55:57

  według mnie to i tak nie jest źle. W końcu od czegoś trzeba zacząć no i dobrze, że chociaż część ludzi zdecydowała się na uczestnictwo. A reszta jak będzie wiedziała że wszystko jest ok to z czasem też będzie się zapisywała.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA