Raport AI: Katar nie wdraża reform poprawiających warunki pracy

Mimo wcześniejszych deklaracji władze Kataru nie podejmują wystarczających działań na rzecz poprawy warunków pracy nisko opłacanych robotników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport AI: Katar nie wdraża reform poprawiających warunki pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 maj 2015 14:28


Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International poinformowała, że mimo wcześniejszych deklaracji władze Kataru nie podejmują wystarczających działań na rzecz poprawy warunków pracy nisko opłacanych robotników.

W opublikowanym raporcie organizacja skrytykowała organizatora piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku za brak istotnych zmian w prawie pracy, w tym w kontrowersyjnym systemie zatrudniania zagranicznych robotników "kafala". Dzień wcześniej trzej główni sponsorzy mundialu - Adidas, Coca-Cola i Visa - zaapelowali do światowej federacji piłkarskiej FIFA o wywarcie presji na Katar w związku z traktowaniem tam taniej siły roboczej.

Władze Kataru nie zgadzają się z raportem

W odpowiedzi na raport AI władze Kataru podkreśliły, że nie zgadzają się z wieloma tezami w nim zawartymi i zapewniły, iż wprowadziły "znaczące zmiany" w celu poprawienia warunków pracy dla zagranicznych pracowników.

Ministerstwo pracy i spraw społecznych zwróciło uwagę, że promocja praw człowieka "jest strategicznym wyborem władz i stanowi kręgosłup wszechstronnych reform konstytucyjnych, gospodarczych, społecznych i kulturowych". Katarskie władze zwracają uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach znacząco zwiększyły liczbę inspektorów pracy i zapewniły lepsze warunki mieszkaniowe dla pracowników. W 2014 roku tamtejszy rząd zapewniał, że zrezygnuje z systemu zatrudnienia "kafala", na mocy którego zagraniczny robotnik był zobowiązany pracować dla jednego podmiotu.

AI ocenia jednak, że te reformy nie są wprowadzane odpowiednio szybko.

- Mieliśmy rok i od tego czasu niewiele się zmieniło. To jest kwestia, która ma dla nas duże znaczenie. (...) Sytuacja prawdopodobnie uległa pogorszeniu, ponieważ pracuje tam już więcej robotników. Dlatego jest to pilna sprawa - powiedział przedstawiciel AI Mustafa Kadri.

Zagraniczni robotnicy są zatrudniani przy takich projektach jak autostrady, hotele, stadiony i wieżowce. Odkąd w 2010 roku Katar otrzymał od FIFA organizację piłkarskich mistrzostw świata kraj ten jest oskarżany o złe traktowanie taniej siły roboczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.