×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rafał Bochenek: Sądy nie mogą być władzą samą dla siebie

  • Autor: PAP/AT
  • 14 wrz 2017 11:32

Ludzie powinni wiedzieć, na czym zasadza się funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce, jakie są mechanizmy działania sądów

Rafał Bochenek: Sądy nie mogą być władzą samą dla siebie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Czekamy na projekty prezydenckie - powiedział Bochenek.

• Wierzymy, że reforma wymiaru sprawiedliwości doprowadzi do tego, że sądy wreszcie będą służyć ludziom - wyraził nadzieję.

• Nie będą tylko władzą samą dla siebie, poza demokratyczną kontrolą - dodał.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS. Według rzecznika prezydenta mogą one być przestawione 25 września. Nie ma jeszcze decyzji, czy projekty trafią do Sejmu od razu po przedstawieniu ich opinii publicznej, czy też później. W środę (13 września) Andrzej Duda rozmawiał o projektowanych ustawach z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych.

"Cieszymy się, że się toczy taka dyskusja, ale również oczekujemy na projekty pana prezydenta, bo chcielibyśmy, aby reforma wymiaru sprawiedliwości stała się rzeczywistością i żeby te zapowiedzi programowe, o których mówiliśmy idąc do wyborów, (...)zmaterializowały się" - powiedział Bochenek w Telewizji Republika.

Dodał, że o konieczności reformy "rzeczywistej, a nie fasadowej" mówił też w swojej kampanii Andrzej Duda. "Wierzymy, że te ustawy, które będą przygotowane w Pałacu Prezydenckim w najbliższym czasie, będą właśnie w tym kierunku zmierzały" - podkreślił rzecznik rządu.

Czytaj też: Petru: Prezydent doprowadzi do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

Przypomniał, że ustawy powinny odpowiadać na trzy oczekiwania, nie tylko rządu, ale również Polaków. Jak mówił, jest to: większa demokratyzacja wymiaru sprawiedliwości, dopuszczenie do urzędów i stanowisk młodych, zdolnych sędziów i wprowadzanie mechanizmów pociągania do odpowiedzialności osób, które np. złamią prawo lub zachowają się nieetycznie.

"Czekamy i zobaczymy, co znajdzie się w tych ustawach. Wierzymy, że ta reforma doprowadzi do tego, że sądy wreszcie będą służyć ludziom i nie będą władzą samą dla siebie, nie będą czymś zupełnie poza demokratyczną kontrolą" - zaznaczył Bochenek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rafał Bochenek: Sądy nie mogą być władzą samą dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA