PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowa ustawa o komornikach, radcy: Status zawodu komornika sądowego jest niejasny. Konieczne uregulowanie

  • Autor: PAP/AT
  • 28 gru 2016 9:20

• Samorząd radców prawnych ma zarzuty wobec wobec projektu nowej ustawy o komornikach autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości.
• Nadmiernie rozbudowany nadzór nad komornikami i niejasny status tego zawodu - takie zarzuty zgłaszają radcy.
• Podobne uwagi ma też Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych.

Nowa ustawa o komornikach, radcy: Status zawodu komornika sądowego jest niejasny. Konieczne uregulowanie
Nowa ustawa o komornikach, której projekt w końcu listopada trafił do konsultacji, ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy o komornikach sądowych i egzekucji pochodzące z 1997 r. (fot.fotolia)
REKLAMA

Zdaniem opiniujących planowane rozwiązania mogą utrudnić postępowania egzekucyjne; duże problemy praktyczne może wywoływać na przykład wymóg nagrywania wszystkich czynności prowadzonych przez komornika w terenie.

"MS słusznie dostrzega konieczność kompleksowego unormowania statusu komornika sądowego, jednakże ostateczny kształt nowych przepisów zdecydowanie wymaga dalszych, pogłębionych prac i analiz" - zauważyła w opinii przekazanej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Także w opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych (KRRP) projekt "może stanowić jedynie punkt wyjścia do dalszych prac, bowiem w obecnej postaci może spowodować jedynie szkody poprzez załamanie systemu egzekucji w Polsce". Skuteczność tego systemu - jak dodano - może przede wszystkim obniżyć "nadmiernie rozbudowany nadzór administracyjny" nad profesją komornika.

Nowa ustawa, której projekt w końcu listopada trafił do konsultacji, ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy o komornikach sądowych i egzekucji pochodzące z 1997 r. Celem zmiany jest - jak wówczas informowało MS - podniesienie prestiżu zawodu komornika i zwiększenie "realnego nadzoru" nad funkcjonowaniem tej profesji.

Czytaj też: Komornicy rezygnują z zawodu. Przez zmiany w ustawie

Zgodnie z projektem w sposób istotny zwiększone mają zostać uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami, zwiększy się też nadzór ze strony prezesów sądów. "Mimo zatem, że komornik nadal prowadzić będzie kancelarię na własny rachunek, przepisy projektu nadają jego relacji względem przełożonego prezesa sądu rejonowego quasi-pracowniczego charakteru" - wskazywano w uzasadnieniu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa ustawa o komornikach, radcy: Status zawodu komornika sądowego jest niejasny. Konieczne uregulowanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA