- Trwają ostatnie ustalenia przed rozpoczęciem działalności Rady Dialogu Społecznego - informuje były wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina. Rada zastąpi niefunkcjonującą od dwóch lat Komisję Trójstronną.
- Autor:Newseria
- •9 paź 2015 10:22

– Rusza Rada Dialogu Społecznego, a więc nowe ciało dialogu trójstronnego, które ma niesłychanie ważne zadanie – informuje Jacek Męcina, były wiceminister pracy i polityki społecznej, wskazany jako jeden z członków RDS z ramienia Konfederacji Lewiatan.
– Jest dużo kwestii, które trzeba podjąć w dialogu trójstronnym, czyli między pracodawcami, związkami zawodowymi i państwem.
Prace na forum Komisji Trójstronnej, która przez lata była miejscem spotkań strony rządowej, organizacji zrzeszających przedsiębiorców oraz związków zawodowych, zostały przerwane dwa lata temu.
Czytaj też: Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wchodzi w życie
Tymczasem trójstronnego konsensusu wymagają nie tylko takie kwestie, jak projekt budżetu czy płacy minimalnej, lecz także zmiany w prawie pracy dostosowujące regulacje do sytuacji na rynku. To m.in. zmiana Kodeksu pracy, która z jednej strony uelastyczni obecne rozwiązania, a z drugiej – wprowadzi stabilność zatrudnienia.
– Stąd np. koncepcja kontraktu jednolitego, który jest doskonałym przykładem możliwości zwiększenia atrakcyjności umowy o pracę, dzięki regulacjom, które będą uzależniać niektóre uprawnienia w ramach stosunku pracy od zakładowego stażu pracy – wyjaśnia były wiceminister.
Związki zawodowe, zatrudnienie, imigranci
Dyskusji wymagają także kwestie zbiorowego prawa pracy, ustawa o związkach zawodowych i rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
– To regulacje, co do których w ubiegłych latach został wypracowany konsensus, ale wymagają liftingu i dostosowania do nowych uwarunkowań roku 2015 i 2016 – przekonuje Jacek Męcina.
– Na pewno jest też wiele kwestii gospodarczych ułatwiających rozwój przedsiębiorczości. Chodzi o to, by jak najlepiej skorzystać ze wzrostu gospodarczego, likwidować lukę cywilizacyjną, która wciąż dzieli Polskę i kraje starej piętnastki unijnej, podwoić czy potroić zatrudnienie i poprawić inne wskaźniki.
Zdaniem eksperta prócz zagadnień związanych z prawem pracy rewizji wymagają również regulacje dotyczące ustawy o zamówieniach publicznych, kwestie branżowe odnoszące się do poszczególnych rynków oraz rozwiązania systemowe, takie jak opodatkowanie pracy.

Słowa kluczowe
- Rada Dialogu Społecznego
- Jacek Męcina
- Komisja Trójstronna
- Bronisław Komorowski
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
- Forum Związków Zawodowych
- NSZZ „Solidarność”
- Konfederacja Lewiatan
- Pracodawcy RP
- Business Centre Club
- Związek Rzemiosła Polskiego
- Narodowy Bank Polski
- Główny Urząd Statystyczny
- GUS
KOMENTARZE (1)