Poszerzenie katalogu kompetencji Rady Dialogu Społecznego oraz strony pracowników i pracodawców, doprecyzowanie zasad funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego – to efekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, którą podpisał 19 lipca Prezydent RP Andrzej Duda.
- Autor:aw
- •22 lip 2018 20:51

Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.
Oto co wnosi nowego.
Szerszy katalog kompetencji
Rada Dialogu Społecznego oraz strona pracowników i pracodawców zyskały uprawnienia do opiniowania Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, projektów strategii, programów oraz projektów innych dokumentów rządowych dot. planowanych działań Rady Ministrów, przygotowywanych przez Radę Ministrów oraz jej członków.
Nowością jest także prawo do występowania przez Radę Dialogu Społecznego do Sejmu i Senatu o umożliwienie przedstawienia Sejmowi lub Senatowi informacji dotyczącej spraw o istotnym znaczeniu.
Zmiany dotyczą również kompetencji do informowania Sejmu i Senatu o działalności Rady.Przewodniczący Rady corocznie będzie przedstawiał Sejmowi i Senatowi sprawozdanie z działalności Rady oraz informację o działalności Rady za okres swojej kadencji
Wzmocnienie Rady
Poszerzono kręg osób mogących brać udział w posiedzeniach plenarnych Rady, z głosem doradczym, o przedstawiciela Głównego Inspektora Pracy. Strona pracowników i stronę pracodawców Rady zyskała możliwość podejmowania uchwał w drodze głosowania korespondencyjnego, w tym przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Wsparcie wojewódzkich rad dialogu społecznego (WRDS)
Doprecyzowany został skład wojewódzkiej rady dialogu społecznego i zasady funkcjonowania jej biura. Określano także zasady podejmowania uchwał przez WRDS oraz zapewnienie możliwości głosowania korespondencyjnego. Zwiększony został także limit wydatków na funkcjonowanie WRDS – 200 tys. na każdy.
Na Radę Dialogu Społecznego nałożony został obowiązek dokonania oceny funkcjonowania przepisów ustawy oraz przedstawienia Prezydentowi RP rekomendacji zmian w tym zakresie, w terminie 24 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.
Biznes chce większych zmian
Przypomnijmy Business Centre Club pozytywnie ocenił podpisaną przez Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o radzie Dialogu Społecznego. Jednocześnie od razu wskazał zmiany, jakie należy wprowadzić przy kolejnych podsumowaniach efektów działań.
BCC proponuje kolejne udrożnienie systemu głosowania, w którym stanowisko Rady Dialogu Społecznego (a nie tylko strony społecznej) może być przyjęte przy wstrzymaniu się od głosu przez stronę rządową, gdy uchwała dotyczy bezpośrednich działań rządu.
- W myśl zasady, że rząd nie jest arbitrem we własnej sprawie. Obecnie aż trzy czwarte uchwał RDS to uchwały tylko strony społecznej, ustawowo nieistotne - czytamy w komunikacie BCC. By pomysł mógł wejść w życie, proponuje się korektę art. 28 p. 3 ustawy o RDS „(przyjęcie stanowiska) …wymaga zgody każdej ze stron, z możliwością wstrzymania się od głosu przez stronę rządową”.

KOMENTARZE (8)