PARTNERZY PORTALU

PSL-Kukiz'15: Mały ZUS plus nie rozwiązuje problemów małych i średnich firm

  • Autor: PAP/AT
  • 12 gru 2019 15:54

Zniesienie limitu 120 tys. zł przychodu oraz zniesienie ograniczenia czasu obowiązywania ulgi to poprawki, które do rządowego projektu tzw. Małego ZUS-u plus zgłosi klub PSL-Kukiz15 - zapowiedziała posłanka ugrupowania Agnieszka Ścigaj.

PSL-Kukiz'15: Mały ZUS plus nie rozwiązuje problemów małych i średnich firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Agnieszka Ścigaj (PSL-Kukiz15) powiedziała na konferencji w Sejmie, że tzw. Mały ZUS plus nie rozwiązuje tak naprawdę problemów małych i średnich przedsiębiorców.
  • Jak mówiła, na podstawie proponowanych przepisów wybierani są przedsiębiorcy, którym się pomaga. - I to wcale nie jest kryterium jakie dochody ma dany przedsiębiorca - dodała.
  • Klub parlamentarny Koalicja Polska PSL-Kukiz15 składa poprawkę, która znosi limit przychodowy, bo on jest nieuczciwy, niesprawiedliwy i w jakiś dziwny sposób różnicuje przedsiębiorców nie ze względu na dochód, tyko ze względu na branżę, która się zajmują. I temu się sprzeciwiamy - powiedziała Ścigaj.

W czwartek (12 grudnia) Sejm przeprowadza drugie czytanie rządowego projektu noweli m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który dotyczy tzw Małego ZUS plus, czyli wprowadzenia rozwiązania, że dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. zł, składki mają być liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Podczas prac w sejmowych komisjach zarekomendowano opóźnienie o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 r. wejścia w życie tzw. Małego ZUS-u plus. Resort rozwoju szacuje, że z tzw. Małego ZUS-u plus będzie mogło skorzystać około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców.

Agnieszka Ścigaj (PSL-Kukiz15) powiedziała na konferencji w Sejmie, że tzw. Mały ZUS plus nie rozwiązuje tak naprawdę problemów małych i średnich przedsiębiorców. Jak mówiła, na podstawie proponowanych przepisów wybierani są przedsiębiorcy, którym się pomaga. "I to wcale nie jest kryterium jakie dochody ma dany przedsiębiorca" - dodała.

Wskazywała, że koszt realizacji projektu w przyszłym roku jest szacowany 1 mld 400 mln zł. Jednocześnie - jak mówiła Ścigaj - pomija się fakt, że od przyszłego roku dla przedsiębiorców, których jest prawie 2 mln, wzrośnie składka ZUS o prawie 150 zł.

"Czyli tak naprawdę 1 mld 400 mln zł wpłynie mniej z tej uprzywilejowanej grupy, a 1 mld 700 mln wpłynie jako składka od wszystkich przedsiębiorców. I w tej grupie przedsiębiorców, którzy zapłacą tę dużą składkę są też przedsiębiorcy którzy zdecydowanie będą osiągać dochód mniejszy niż 6 tys. zł jako jedno z kryterium przyznawania ulgi, którą teraz rząd proponuje" - powiedziała Ścigaj.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PSL-Kukiz'15: Mały ZUS plus nie rozwiązuje problemów małych i średnich firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA