PSL chce zbierać podpisy pod projektem dot. emerytury po 40 latach pracy

· PSL złoży swój projekt umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach pracy jako projekt obywatelski.
· Partia złożyła wniosek o rejestrację komitetu u marszałka Sejmu, co umożliwia zbieranie podpisów pod projektem.
· Projekt ludowców został odrzucony przez Sejm pod koniec listopada.
· To ten sam projekt, który ludowcy złożyli też w poprzedniej kadencji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PSL chce zbierać podpisy pod projektem dot. emerytury po 40 latach pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lut 2016 14:18


Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na środowym (3 lutego) briefingu w Sejmie, że ludowcy złożyli u marszałka sejmu wniosek o rejestrację obywatelskiego komitetu, który będzie zbierał podpisy pod projektem "Dobra emerytura po 40 latach".

"To jest szansa dla tych, którzy najciężej pracują na skorzystanie z wypracowanych przez siebie pieniędzy i na przejście na emeryturę. To jest szansa dla tych wszystkich, którzy zaczęli pracę, którzy odprowadzali składki i mają prawo do emerytury. To jest propozycja dla pielęgniarek, dla rzemieślników, dla rolników. To jest propozycja dla wszystkich" - mówił b. minister pracy.

Jego zdaniem proponowane przez ludowców rozwiązanie daje prawo wyboru. "Wydaje się, że PSL staje dziś największą partią wolności" - ocenił Kosiniak-Kamysz, który przypomniał, że w listopadzie przeciwko projektowi PSL głosowały PO, Nowoczesna i Kukiz'15, a PiS wstrzymało się od głosu, co doprowadziło do odrzucenia projektu.

Zdaniem polityka, projekt budzi duże zainteresowanie. Dodał, że PSL rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod projektem, a informacje na jego temat można znaleźć na stronie internetowej: www.dobraemerytura.info.

Prezes Stronnictwa zapowiadał już w styczniu, że ludowcy będą kontynuować starania o przyjęcie tego projektu, dlatego zdecydowali się na zorganizowanie "obywatelskiej akcji" zbierania podpisów przy udziale związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

W tej chwili w Sejmie toczą się prace nad prezydenckim projektem przewidującym obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kajka 2016-02-04 03:16:27

Panie Kosiniak, jest Pan młodym, niewiele ponad 40 lat.Co pan wypisujesz! A pomyslał Pan o drugiej płci- o kobietach? W latach 70-tych nie było macierzyńskich, tylko wychowawcze bezpłatne, bez składek 3lata. Te lata są stracone u pana, bo nie liczą się, nie odprowadzane są składki. Ja mam do tyłu 5 lat. Co za dyskryminacja !!!!