Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie. Prawo do błędu dla mikro, małych i średnich firm. Ochronę konsumencką, ułatwienia dla rzemiosła. M.in. takie elementy zakłada projekt Pakietu Przyjazne Prawo skierowany przez Sejm do komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji.

- W piątek nad ranem odbyło się pierwsze czytanie projektu Pakiet Przyjazne Prawo (PPP), czyli przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii propozycji zmian w ponad 60 ustawach.
- Pakiet Przyjazne Prawo (ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych) ma charakter przekrojowy.
- Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Pakiet odnosi się do wielu różnych branż: od pocztowej, telekomunikacyjnej, lotniczej, energetycznej, hotelarskiej, po usługi płatnicze - wskazuje MPiT.
- Pakiet Przyjazne Prawo zawiera kilkadziesiąt punktowych ułatwień dla biznesu; eliminuje też przypadki niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności naszego prawa - mówiła na początku lipca szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że celem PPP jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju mikro, małych i średnich firm. - Naszym przedsiębiorcom musimy oferować co najmniej tak dobre warunki rozwoju, jakie gwarantują inne państwa UE - wskazała.
Najważniejsze założenia Pakietu to wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi; prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG; ułatwienia dla rzemiosła, takie jak umożliwienie zakładania spółek, bez utraty statusu rzemieślnika.
Projektowane przepisy, jak podkreśla MPiT, są komplementarne wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu czy Pakietu MŚP.
Jedno z najważniejszych rozwiązań to wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, co ma wzmocnić pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi. Jak tłumaczy resort, propozycja ta polega na odejściu od restrykcyjnego terminu płatności podatku VAT od importu (10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej) i powszechnym wprowadzeniu rozliczenia na zasadach ogólnych (co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7).

KOMENTARZE (0)