PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przychodzi inspektor i zmienia umowę: miałeś "działalność", masz etat. Tak będzie

Powraca pomysł wzmocnienia uprawnień inspektorów pracy przez wyposażenie ich w prawo do wydawania decyzji administracyjnych zmieniających na umowę o pracę kontrakt cywilnoprawny łączący zatrudnionego z przedsiębiorcą. Projekt nowych przepisów złożyła w Sejmie Lewica.

Przychodzi inspektor i zmienia umowę: miałeś "działalność", masz etat. Tak będzie
Od lat o takie rozwiązania zabiega Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • OPZZ od dłuższego czasu postuluje przyznanie PIP uprawnień stwierdzających istnienie stosunku pracy - mówi Andrzej Radziokowski, przewodniczący OPZZ.
 • Tej propozycji należałoby się sprzeciwić kategorycznie. Od oceny, czy między stronami zachodzi stosunek pracy zobowiązane, są sądy, nie inspekcja pracy -  kontruje Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.
 • Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami pracodawcy będą musieli dowodzić przed sądem, że prawidłowo zastosowali kontrakt cywilnoprawny zamiast etatu przy zatrudnianiu zleceniobiorcy czy podejmowaniu współpracy z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą. 

Jeśli zaproponowane przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy przepisy wejdą w życie, pracodawcy będą musieli dowodzić przed sądem, że prawidłowo zastosowali kontrakt cywilnoprawny zamiast etatu przy zatrudnianiu zleceniobiorcy czy podejmowaniu współpracy z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą. 

Jak uzasadniają autorzy nowelizacji, za potrzebą zmiany przepisów przemawiają dane. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Przedsiębiorcy zatrudniają w sposób niezgodny z prawem pracy, aby ograniczyć koszty i przenieść ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej na pracowników. Pomimo pewnego ograniczenia skali zjawiska w ostatnich latach, wciąż ma ono charakter masowy. W trakcie kontroli przeprowadzonych w 2019 roku inspektorzy pracy zakwestionowali prawie co dziesiątą kontrolowaną umowę zlecenia (9,53 proc.). Zakwestionowana została także niemal jedna czwarta skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy umów o dzieło (22,36 proc.). Umowy śmieciowe występowały najczęściej w budownictwie, gastronomii i handlu, ale inspektorzy stwierdzili ich nadużywanie niemal we wszystkich branżach gospodarki" - czytamy w uzasadnieniu.

OPZZ popiera zmiany 

Temat nie jest nowy - od lat o takie rozwiązania zabiega Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. 

- OPZZ od dłuższego czasu postuluje wprowadzenie zwiększenia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie możliwości nie tylko zwracania uwagi, że umowa zlecenie pracownika spełnia wszystkie wymogi umowy o pracę. Chcemy również przyznania PIP uprawnień stwierdzających istnienie stosunku pracy - czyli nadania inspekcji uprawnień decyzji administracyjnych pierwszego stopnia - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: Przychodzi inspektor i zmienia umowę: miałeś "działalność", masz etat. Tak będzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2021-05-17 14:46:26

  Wstyd, PIP chce mieć takie uprawnienia, a nie potrafi nic z tym zrobić że pracownicy firmy Milmex w Sosnowcu nie otrymują wyngrodzenia za pracę od listopada 2013 roku!!!

 • Marzena 2021-05-15 17:27:24

  Do czego to wszystko zmierza? ZUS ma prawo podwadzać pensję pracownika i stanowisko, Inspekorzy będą zmieniać umowy. Tylko wszyscy zapominają kto zasila budzet. Dzięki takim decyzjom potencjalny pracownik nie musi nic , wszystko się jemu należy .

 • Zły pracodawca 2021-05-15 09:16:22

  I wtedy taki pracownik będzie siedział wiecznie na chorobowym,bo może,a pracodawca będzie mu za to płacił,a potem będzie płacił zus,czyli państwo,czyli wszyscy my i tak w kółko . Chore.Każdy powinien mieć wybór i pracownik i pracodawca. I tak rząd nas ciśnie już ze wszystkich stron.Myślą tylko jaki znowu nowy podatek nałożyć na firmy. A czy oni nam pomagają zdobyć kontrakty?Tak naprawdę to prywaciarz całe życie musi się bić o robotę, żeby utrzymać pracowników. Czy ktoś o tym pomyślał?Przecież jak ja z dnia na dzień splajtuję,to wszyscy to mają w (...),i pracownik i rząd.Może niech pomyślą,jak pomóc pracodawcy ,żeby móc utrzymać pracownika,a nie nakładać coraz to nowe podatki od podatków,bo kasa pusta i nie ma na pieniędzy na rozmnazajaca sie patologię 500+,która tłucze swoje dzieci, bo im przeeszkadzają w balangach? Chory kraj,chory nieudolny rząd.

  • Nino 2021-05-16 23:34:54

   Jak nie masz zysków wystarczakacych na zapłacenie chorobowego pracownikom i masz problemy ze zdobywaniem kontraktów, to najwidoczniej nie nadajesz się na przedsiębiorcę i nie powinieneś prowadzić firmy. Proste.

   • Dawid 2021-05-17 21:02:27

    Nino, wejdz na allegro, kup sobie mozg

 • Anm 2021-05-15 09:07:24

  To pierwszy początek kontroli i zamordyzm spoleczenstwa .Spis powszechny i inne pomysły panstwa policyjnego (czytaj:marksistowska ideologia)znoewolenia i zastraszania obywateli.

 • BEATA 2021-05-15 08:20:48

  I tak to powinno byc

  • i tyle 2021-05-15 08:50:15

   skoro nie widzisz problemu w tym żeby za to zapłacić to ok, ale nie hestem pewny czy to ak zadziała, bo nasi klienci już marudzą, że drogo, a to przecież dopiero początek podwyżek

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA