×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przez nowe przepisy Polacy zarobią jeszcze mniej. "Kolosalna różnica"

Umowy cywilnoprawne mają zostać w pełni oskładkowane najpóźniej w pierwszym kwartale 2024 r. Tak wynika z Krajowego Planu Reform na lata 2023/2024. Co z umowami o dzieło?

Przez nowe przepisy Polacy zarobią jeszcze mniej. "Kolosalna różnica"
Zgodnie z harmonogramem w I kwartale 2024 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające obowiązek objęcia wszystkich kolejnych umów zleceń składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów (Fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W Krajowym Programie Reform 2023/2024 (KPR) przygotowanym przez polski rząd pojawił się jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - oskładkowanie umów cywilnoprawnych.
 • Zgodnie z harmonogramem w I kwartale 2024 r. mają wejść w życie przepisy wprowadzające obowiązek objęcia wszystkich kolejnych umów zleceń składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów.
 • Zapisy w KPO nie są jednoznaczne - jest mowa o oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Wszystko wskazuje jednak, że chodzi o umowy zlecenia, a nie umowy o dzieło.
 • Perspektywa ozusowania umów o dzieło będzie tematem sesji "Rynek pracy po nowemu" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 24-26 kwietnia w Katowicach.

Co roku kraje Unii Europejskiej mają czas do 30 kwietnia na aktualizację Krajowych Programów Reform - dokumentów, w których przedstawiają, w jaki sposób wzmacniają gospodarkę i finanse publiczne.

W Krajowym Programie Reform 2023/2024 (KPR) przygotowanym przez polski rząd pojawił się jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Dokument trafił do konsultacji.

- Celem reformy jest ograniczenie segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie kolejnych umów zleceń, poprzez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany przyczynią się do uporządkowania systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienia zasad podlegania ubezpieczeniom, zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej czy podwyższenia przyszłych świadczeń krótko- i długoterminowych - czytamy w KPR.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Przez nowe przepisy Polacy zarobią jeszcze mniej. "Kolosalna różnica"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ja 2023-03-20 17:50:42

  Ludzie nie rozumiecie brak im Ku..a pieniędzy na to rozdawnictwo i szukają, ZŁODZIEJE . Ma tylko Cichą nadzieję że w październiku poniosą porażkę. Każdy ma swoją rację.

  • Tadeusz Zowadzki 2023-03-21 13:09:29

   A Tamci byli lepsi nie bądźcie Śmieszni.

 • ??? 2023-03-17 14:17:16

  Czytałeś wogole artykuł... bo mam wrażenie że nie to nie pis chce tylko Unia PiS przez 8 lat niezlikwidowal tych zjebanych umów zlecenie które są nadużywane jak umowa o pracę (...)

 • Lr 2023-03-16 23:10:01

  Ta pracowici ... Mega w firmie on siedza nawet przed samą kamera. Albo grają na telefonach ...a Polak tyra za nich i się śmieją ... W firmie trzeba się kłaniać Ukraińcowi... Cyt klasyka Ukrainiec katem a nie bratem i taka sprawdza,dziady

 • skorpion 2023-03-16 18:56:44

  Pani Koc może powinna kucnąć i się nie wychylać??? Januszom biznesu odbiera się możliwość walenia pracowników a paniusię gdzieś w tyłku drze... Zatrudnienie, niezależnie od formy powinno być obłożone opłatami na rzecz ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego. AMEN

 • JK 2023-03-16 13:26:19

  oburzenie, oburzeniem... problemem jest coś innego - czyli koszty pracy. Gdyby były one niższe, to byłoby mniej umów zleceń oraz różnice po oskładkowaniu byłyby niższe. Pomijając całą rzeszę następstw - niższe emerytury dla zleceniobiorców, mniej pieniędzy w budżecie NFZ itp. itd. Absolutnie nie rozumiem rozróżnienia umów zleceń od prace pod kątem oskładkowania. Dyskusyjny jest jego poziom.

  • skorpion 2023-03-16 18:58:57

   Przecież Polska ma jedne z najniższych kosztów pracy w UE. Wyprzedzają nas pod tym względem chyba wyłącznie Rumunia, Bułgaria, republiki bałtyckie i Ukraina... Same tuzy gospodarcze!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA