×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przez "lex uber" kierowcy zostaną bez pracy? Zdania są podzielone

"Lex Uber", czyli projekt noweli ustawy o transporcie drogowym, ma wprowadzić równe zasady zarówno dla tradycyjnych korporacji taxi, jak i nowych firm świadczących usługi przewozu osób, takich jak Uber, Taxify czy Bolt. Najbardziej zagrożoną bezrobociem grupą "uberowców" są osoby jeżdżące pomiędzy 20 a 40 godzin tygodniowo - wynika z analiz eksperta Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak wpłynie to na rynek pracy i zawód taksówkarza?

Przez "lex uber" kierowcy zostaną bez pracy? Zdania są podzielone
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W 2020 r. mają wejść w życia nowe przepisy o transporcie drogowym.
  • Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, uważa, że nowelizacja ustawy o transporcie drogowym nie wyeliminuje tańszych przewoźników.
  • Z kolei Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, wskazuje, że po wprowadzeniu nowych przepisów, Uber stanie się po prostu kolejną korporacją taksówkarską.

Nowe przepisy, które mają wejść w życie w styczniu 2020 roku, wprowadzają m.in. obowiązek licencji na działalność przewozową. Spółki typu Uber będą musiały posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub KRS. Ponadto pośrednicy przy przewozie osób będą mieli obowiązek zlecania przewozów wyłącznie przedsiębiorcom mającym licencje, ale ich uzyskanie będzie ułatwione. Kierowcy będą musieli także poświadczyć o swojej niekaralności.

Czytaj też: Konfederacja Lewiatan chwali "Lex uber"

Nowelizacja, która 9 kwietnia trafiła do Sejmu, została skierowana do czytania w komisjach, likwiduje też obowiązek egzaminu dla kierowców y z topografii miasta. Ponadto, jeśli firma oferująca przewóz osób będzie miała aplikację rejestrującą wszystkie płatności, które udostępni fiskusowi, to nie będzie musiała posiadać kasy fiskalnej.

Koniec Ubera w Polsce?

Czy nowe przepisy oznaczają koniec Ubera w Polsce? Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, uważa, że nowelizacja ustawy o transporcie drogowym nie wyeliminuje takich przewoźników z rynku. Jego zdaniem to konsensus przygotowany przez rząd, który z jednej strony nakłada pewne obowiązki na pośredników i kierowców, z drugiej strony luzuje zasady funkcjonowania środowiska taksówkarskiego.

- W moim odczuciu to dobry projekty i mam nadzieję, że zostanie przegłosowany w Sejmie w obecnej formie. Tym samym wszystkie strony będą zadowolone, a kierowcy będą mogli funkcjonować w jasnej i klarowanej przestrzeni prawnej – ocenia w rozmowie z PulsHR.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przez "lex uber" kierowcy zostaną bez pracy? Zdania są podzielone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA