- KDS
- •11 maj 2022 10:25
NSZZ Solidarność w związku z odwołaniem przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną zmianę przepisów pozwalającym pracownikom sklepów na rozładowanie i przyjmowanie towarów pierwszej potrzeby również w niedziele.

W piśmie, jakie na swojej stronie na Facebooku opublikował NSZZ Solidarność w Jeronimo Martins Polska, związkowy proszą o wykreślenie z ustawy covidowej art. 15i. To zapis, który w czasie pandemii pozbawił wielu pracowników handlu możliwości spędzenia czasu z rodziną, co zyskali, gdy w 2018 roku wszedł w życie zakaz handlu w niedzielę.
Czytaj więcej: To już oficjalne. 16 maja w Polsce skończy się epidemia COVID-19
Przepis ten dopuszcza powierzenie w niedzielę wykonywania prac związanych z handlem polegających na rozładowaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Pomysł ten wprowadzono, by zapewnić niezakłócone zaopatrzenie ludzi w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby, co w czasie pierwszych miesięcy trwania pandemii nie przebiegało płynnie.
- Obecnie jednak w handlu nie obowiązują praktycznie żadne poważne obostrzenia, a zapowiadane przekształcenie stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego wskazuje, że przewidywana jest dalsza poprawa sytuacji epidemicznej w kraju. Należy więc wskazać, że nie występują żadne merytoryczne przesłanki do dalszego funkcjonowania art. 15 - podkreślają w sowim piśmie związkowcy.
Czytaj więcej: Jysk szuka pracowników i rusza z nową kampanią
Zwracają uwagę, że wiele sieci nadal korzysta z tego zapisu, a w niedziele w sklepach trwają takie prace jak m.in. cząstkowe inwentaryzacje, sprzątanie czy przyjmowanie dostaw towarów.
- Jednocześnie sieci handlowe, nakazując pracownikom świadczenie pracy w niedzielę, nie zwiększyły stanu zatrudnienia w poszczególnych sklepach, co przekłada się na mniejszą liczbę osób pracujących w pozostałe dni tygodnia i dalszy wzrost obciążenia pracowników obowiązkami - zaznaczają związkowcy. Liczą na szybkie przeprowadzenie nowelizacji ustawy w tym zakresie.



KOMENTARZE (3)