×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przez covidową dziurę w przepisach ludzie muszą pracować w niedzielę

 • KDS
 • 11 maj 2022 10:25

NSZZ Solidarność w związku z odwołaniem przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną zmianę przepisów pozwalającym pracownikom sklepów na rozładowanie i przyjmowanie towarów pierwszej potrzeby również w niedziele.

Przez covidową dziurę w przepisach ludzie muszą pracować w niedzielę
Związkowcy liczą na szybkie przeprowadzenie nowelizacji ustawy covidowej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W piśmie, jakie na swojej stronie na Facebooku opublikował NSZZ Solidarność w Jeronimo Martins Polska, związkowy proszą o wykreślenie z ustawy covidowej art. 15i. To zapis, który w czasie pandemii pozbawił wielu pracowników handlu możliwości spędzenia czasu z rodziną, co zyskali, gdy w 2018 roku wszedł w życie zakaz handlu w niedzielę.

Czytaj więcej: To już oficjalne. 16 maja w Polsce skończy się epidemia COVID-19

Przepis ten dopuszcza powierzenie w niedzielę wykonywania prac związanych z handlem polegających na rozładowaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Pomysł ten wprowadzono, by zapewnić niezakłócone zaopatrzenie ludzi w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby, co w czasie pierwszych miesięcy trwania pandemii nie przebiegało płynnie.

- Obecnie jednak w handlu nie obowiązują praktycznie żadne poważne obostrzenia, a zapowiadane przekształcenie stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego wskazuje, że przewidywana jest dalsza poprawa sytuacji epidemicznej w kraju. Należy więc wskazać, że nie występują żadne merytoryczne przesłanki do dalszego funkcjonowania art. 15 - podkreślają w sowim piśmie związkowcy.

Czytaj więcej: Jysk szuka pracowników i rusza z nową kampanią

Zwracają uwagę, że wiele sieci nadal korzysta z tego zapisu, a w niedziele w sklepach trwają takie prace jak m.in. cząstkowe inwentaryzacje, sprzątanie czy przyjmowanie dostaw towarów. 

- Jednocześnie sieci handlowe, nakazując pracownikom świadczenie pracy w niedzielę, nie zwiększyły stanu zatrudnienia w poszczególnych sklepach, co przekłada się na mniejszą liczbę osób pracujących w pozostałe dni tygodnia i dalszy wzrost obciążenia pracowników obowiązkami - zaznaczają związkowcy. Liczą na szybkie przeprowadzenie nowelizacji ustawy w tym zakresie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Przez covidową dziurę w przepisach ludzie muszą pracować w niedzielę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • HATFU 2022-05-11 10:52:28

  Niech spadają na drzwo parapety z solidarności, wystarczy, że już zrujnowali ludziom możliwość legalnej pracy w niedziele bo tak nakazuje katokalifat.

  • Skąd was biorą? 2022-05-11 11:15:04

   Baranie, niedziela jest dniem wolnym od pracy, aby odpocząć, a nie aby pracować.

   • Komunis 2022-07-16 11:05:44

    Nie chcesz nie pracuj nikt ci nie karzę na siłę tam iść. Jest tyle ofert ,że można wybierać pomiędzy tymi gdzie pracuje się w niedziele ,a tam gdzie się nie pracuje.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA