PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prześwietlą pracowników polskich lotnisk. Nowe przepisy

  • Autor: PAP/JP
  • 14 paź 2021 12:33

Ustawę, która ma zwiększyć bezpieczeństwo lotnisk cywilnych dzięki rozszerzonym procedurom sprawdzania przeszłości osób tam pracujących, podpisał prezydent Andrzej Duda - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

Prześwietlą pracowników polskich lotnisk. Nowe przepisy
Nowym procedurom będą podlegać m.in. kontrolerzy ruchu oraz osoby zatrudnione w punktach handlowych lub usługowych zlokalizowanych w strefie ogólnodostępnej lotniska albo wykonujących w tej strefie obowiązki związane z funkcjonowaniem lotniska (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Według komunikatu dotychczasowe instytucje sprawdzenia przeszłości i kontroli przed dokonaniem zatrudnienia zostaną zastąpione przez standardowe i rozszerzone sprawdzenie przeszłości.
  • Rozszerzone sprawdzenie przeszłości, obejmujące dodatkowo uzyskanie informacji o istnieniu negatywnych przesłanek albo o ich braku, będzie przeprowadzane, co do zasady, raz na 12 miesięcy.
  • Negatywny wynik standardowego oraz rozszerzonego sprawdzenia przeszłości uniemożliwiać będzie wykonywanie zadań w związku z którymi sprawdzenie było przeprowadzone.

Chodzi o ustawę z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz ustawy o Straży Granicznej. Nowym procedurom będą podlegać m.in. kontrolerzy ruchu oraz osoby zatrudnione w punktach handlowych lub usługowych zlokalizowanych w strefie ogólnodostępnej lotniska albo wykonujących w tej strefie obowiązki związane z funkcjonowaniem lotniska.

Jak wskazała Kancelaria Prezydenta, celem ustawy jest dostosowanie przepisów dotyczących sprawdzania przeszłości osób wykonujących zadania związane z ochroną lotnictwa cywilnego oraz osób mających dostęp do strefy zastrzeżonej lotniska, do prawa Unii Europejskiej, tj. rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/103 z dnia 23 stycznia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/1998 w odniesieniu do wyjaśnienia, harmonizacji i uproszczenia, a także wzmocnienia niektórych szczególnych środków ochrony lotnictwa.

Według komunikatu dotychczasowe instytucje sprawdzenia przeszłości i kontroli przed dokonaniem zatrudnienia zostaną zastąpione przez standardowe i rozszerzone sprawdzenie przeszłości.

Standardowe sprawdzenie przeszłości - wskazano w komunikacie - będzie obejmowało ustalenie tożsamości osoby podlegającej sprawdzeniu na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, uzyskanie od osoby podlegającej sprawdzeniu informacji z rejestrów karnych we wszystkich państwach pobytu z ostatnich 5 lat oraz uzyskanie od osoby podlegającej sprawdzeniu informacji o zatrudnieniu, kształceniu i wszystkich przerwach w zatrudnieniu i kształceniu z ostatnich 5 lat.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prześwietlą pracowników polskich lotnisk. Nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA