Przestępstwa popełniane przez "białe kołnierzyki" to norma

MSW opracowuje rządowy program, który ma na celu zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości "białych kołnierzyków", powodującej miliardowe straty budżetu państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przestępstwa popełniane przez "białe kołnierzyki" to norma

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 sty 2015 13:18


W 2013 r. policja wykryła 159 tys. przestępstw gospodarczych; 10 lat wcześniej - 147 tys.

Niedawno MSW poinformowało, że pracuje nad projektem rządowego "Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2019".

- Jest to dokument o charakterze strategicznym, który umożliwi określenie i koordynację głównych obszarów polityki państwa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania tej formy przestępczości - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Czytaj też: Przekręty w polskich firmach to codzienność. Kadra średniego i wyższego szczebla też kombinuje

Szczegóły dokumentu na razie nie są znane. - Założeniem Programu jest nie tylko zwiększenie zdolności właściwych służb, organów i instytucji w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej - mówiła rzeczniczka MSW.

- Chodzi również o wspieranie mechanizmów pozwalających na ograniczania sfer aktywności przestępczej, poprzez utrudnienie działania sprawcom przestępstw lub zmniejszenie opłacalności popełniania tego rodzaju czynów przez zwiększenie skuteczności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw - dodała rzeczniczka MSW.

Czytaj też: Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

Przed rokiem ministrowie spraw wewnętrznych, finansów oraz prokurator generalny podpisali porozumienie ws. przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Jego celem jest walka z przestępczością "białych kołnierzyków", m.in. z oszustwami podatkowymi, przestępczością transgraniczną i tą związaną z obrotem artykułami akcyzowymi i paliwami.

Minister finansów Mateusz Szczurek, pytany wówczas o skalę problemu, ocenił, że straty budżetu państwa spowodowane przestępczością "białych kołnierzyków" mogą sięgać "miliardów złotych".

Jak podkreślono w przygotowanym przez MSW najnowszym raporcie o bezpieczeństwie w Polsce, ze wszystkich rodzajów przestępczości to właśnie przestępczość gospodarcza powoduje największe straty budżetu państwa. Przestępstwom ekonomicznym towarzyszą często inne rodzaje nielegalnej działalności, np. fałszowanie dokumentów, a także korupcja i pranie pieniędzy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.