PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już słychać, że nic nie zmienią

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 15 lip 2021 20:00

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt precyzujący przepisy związane z pracą zdalną nie rozwiązuje problemów, z jakimi mierzą się firmy - uważają przedstawiciele firmy doradczej Kincentric Poland.

Przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już słychać, że nic nie zmienią
Pracownicy, którym dojazd do pracy zabiera do 15 minut, deklarują zazwyczaj swoją gotowość do powrotu do biura i tradycyjnego modelu pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Firma doradcza Kincentric Poland opublikowała wyniki badania „Creating a Sustainable Hybrid Workforce Strategy”.
  • Przyjrzała się w nich tematowi pracy zdalnej i podejściu do niego pracowników oraz menedżerów. A to, jak pokazały wyniki, jest zupełnie inne.
  • W opinii ekspertów Kincentric opracowane przez resort pracy rozwiązania niewiele zmienią.

Badania firmy Kincentric pokazują, że zdecydowana większość pracowników oczekuje utrzymania przynajmniej częściowego systemu pracy zdalnej. Pracownicy, którym dojazd do pracy zabiera do 15 minut, deklarują zazwyczaj swoją gotowość do powrotu do biura i tradycyjnego modelu pracy. Wśród tych, którzy muszą poświęcić na dojazd ponad godzinę, odsetek ten spada o połowę (ok. 30 proc.). Jedynie 1/5 osób dojeżdżających dłużej niż 1,5 godz. jest zainteresowana powrotem do biura.

– Pracownicy twierdzą, że praca w formule zdalnej bywa bardziej efektywna niż w biurze, daje dużo lepszą możliwość pogodzenia kariery z życiem prywatnym i daje ogromną korzyść w postaci oszczędzenia czasu dojazdu – mówi Magdalena Strózik, senior consultant w Kincentric Poland.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co z przepisami o pracy zdalnej

Przez brak jasnych regulacji prawnych dotyczących pracy zdalnej dotychczas firmy miały niejako związane ręce. Zakończenie pandemii oznacza w zasadzie konieczność powrotu do biur w ciągu 3 miesięcy. Jednak prace nad rozwiązaniami prawnymi wyjaśniającymi kwestie związane z home office trwają. W połowie maja resort pracy przedstawił projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który otwiera możliwość zachowania zdalnego trybu pracy, o ile jest on uzasadniony z punktu widzenia pracodawcy i pracownika.

Główne regulacje zawarte w projekcie dotyczą m.in. wprowadzenia definicji pracy zdalnej, która zgodnie z propozycją "będzie pracą polegającą na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość". Jak tłumaczy MRPiT, możliwa będzie zatem zarówno całkowita, jak i hybrydowa praca zdalna - stosownie do potrzeb i uzgodnień pracownika i pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już słychać, że nic nie zmienią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pracownik 2021-07-25 13:59:35

    Przepisy przepisami, kwestia dogadania z szefem. Jak zaczynaliśmy pracować z domu, było trochę śmiesznych wpadek na zoomie i teamsach, teraz jakoś to funkcjonuje. Kto chce, wrócił do biura, mnie jest wygodniej na kwadracie bo nie tracę czasu na dojazdy. Zamykam się w salonie, zamawiam lunch, roomba sprząta, zakładam słuchawki i przez 8 godzin się nie odrywam, chyba że zjeść obiad i wypić kawę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA