PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

BCC: Przepisy covidowe będą rodzić konflikty. Problem z udowodnieniem zakażenia w pracy

Proponowane przepisy covidowe będą rodzić konflikty między współpracownikami, a także na linii pracownicy-pracodawcy. Ich konstrukcja jest też utopijna: nie da się udowodnić zakażenia w pracy bez zastosowania specjalistycznych, naukowych metod - oceniło BCC.

  • Autor: PAP/AT
  • 28 sty 2022 21:31
BCC: Przepisy covidowe będą rodzić konflikty. Problem z udowodnieniem zakażenia w pracy
Pracownik dochodzący odszkodowania musiałby udowodnić, że zakaził się od konkretnej osoby (fot. freepik/DCStudio)
REKLAMA
  • Jeśli pracownik się nie zgodzi na testowanie, będzie mógł zostać uznanym za osobę winną zakażenia współpracowników; to z kolei daje podstawę do ubiegania się o odszkodowanie. Ten wątek to absolutne nieporozumienie generujące prawny chaos - oceniło BCC.
  • Zakażony pracownik będzie miał prawo ubiegać się o odszkodowanie od osoby, która sama się nie przetestowała, a może wręcz od pracodawcy, który takiego pracownika dopuścił do pracy. Zgodnie z konstrukcją polskiego prawa dochodzący odszkodowania musiałby udowodnić, że zakaził się od konkretnej osoby - zaznaczyło.
  • Zdaniem organizacji, proponowane przepisy będą też rodziły konflikty między pracownikami, którzy mieliby de facto na siebie donosić, a także konflikty na linii pracownicy - pracodawcy.

W czwartek grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt nowej ustawy covidowej, który zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 oraz żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. Pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia współpracowników wirusem SARS-CoV-2.

"Projekt powoduje, że wracamy do punktu wyjścia, a można wręcz uznać, że nastąpił regres" - oceniło BCC.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Organizacja zwróciła uwagę, że jeśli pracownik się nie zgodzi na testowanie, będzie mógł zostać uznanym za osobę winną zakażenia współpracowników; to z kolei daje podstawę do ubiegania się o odszkodowanie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: BCC: Przepisy covidowe będą rodzić konflikty. Problem z udowodnieniem zakażenia w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Andrzej 2022-01-31 13:54:52

    To łamie prawo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA