Przekręty w polskich firmach to codzienność. Kadra średniego i wyższego szczebla też kombinuje

Jak wynika z raportu PwC "Global Economic Crime Survey 2014", w ciągu ostatnich dwóch lat prawie połowa badanych firm w Polsce padła ofiarą przestępstw gospodarczych. Dla co czwartej firmy to 3 mln zł w plecy, dla co piątej - nawet 15 mln zł. Kto naraża je na takie straty?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przekręty w polskich firmach to codzienność. Kadra średniego i wyższego szczebla też kombinuje

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 mar 2014 10:05


- Tak dynamiczny wzrost nadużyć gospodarczych w Polsce jest wypadkową kilku przyczyn. Z jednej strony, przedsiębiorcy wyciągnęli wnioski ze spowolnienia gospodarczego i uważniej przyglądają się każdej wydanej złotówce, a co za tym idzie, częściej wykrywają i ujawniają nadużycia. Z drugiej strony, polskie firmy coraz odważniej inwestują na rynkach o wyższym ryzyku nadużyć, co przekłada się na większą skalę zagrożeń widoczną w tegorocznym badaniu - wyjaśnia Marcin Klimczak, dyrektor w zespole ds. przestępczości gospodarczej w PwC.

Jak już kombinować, to na całego

Z badania PwC, najczęstszym przestępstwem była kradzież majątku wskazana przez 72 proc. przedsiębiorców, która w porównaniu z badaniem z 2011 roku wzrosła o ponad 11 proc. Na drugim miejscu znalazły się nadużycia w obszarze zakupów (33 proc. wskazań), a na kolejnych pozycjach zestawienia uplasowała się korupcja i przekupstwo (21 proc.), cyberprzestępczość (19 proc.) oraz manipulacje księgowe (19 proc.).

Profil sprawcy...

Jak wynika z badania PwC, 56 proc. przestępstw popełniły osoby pochodzące z wewnątrz firmy, z czego 50 proc. stanowili przedstawiciele kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla. W najnowszym badaniu jako sprawców nadużyć częściej wymieniano pracowników niższego szczebla (połowa nadużyć wewnętrznych w porównaniu z 31 proc. w 2011 roku). W Polsce przeciętny oszust to:

- mężczyzna,
- z wykształceniem wyższym,
- w wieku od 41 do 50 lat,
- ze stażem pracy powyżej 10 lat.

Jako sprawców nadużyć z zewnątrz organizacji firmy najczęściej wskazywały: klientów (44 proc.), osoby trzecie niezwiązane bezpośrednio z przedsiębiorstwem (28 proc.) oraz dostawców (11 proc.).

Na gorącym uczynku

Konsekwencją wobec sprawcy wewnętrznego było najczęściej podjęcie decyzji o zwolnieniu pracownika (75 proc.). Firmy decydowały się także na podjęcie kroków prawnych poprzez: poinformowanie organów ściągania (63 proc.) czy wszczęcie postępowania cywilnego (46 proc.). Szczególną uwagę zwraca fakt, że aż 13 proc. organizacji, które ucierpiały w wyniku nadużyć ze strony sprawcy wewnętrznego nie wyciągnęło wobec niego żadnych konsekwencji, podczas gdy w 2011 r. wszystkie poszkodowane firmy podjęły działania wobec sprawców pochodzących z firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.