PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przejść na emeryturę czy nie? Wielu Polaków chce pracować dalej

  • Autor: PAP/AT
  • 2 cze 2017 13:02

Duża część Polaków  planuje kontynuować pracę zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego i opóźnieniem przejścia na emeryturę.

Przejść na emeryturę czy nie? Wielu Polaków chce pracować dalej
Polacy wolą pracować czy iść na emeryturę? (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn pozytywnie oceniło 78 proc. badanych - wynika najnowszego z sondażu CBOS

• 42 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn jest zainteresowanych kontynuowaniem pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego i opóźnieniem przejścia na emeryturę - podaje CBOS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Sondaż pokazuje, że duża część Polaków ma świadomość, że w przyszłości świadczenia emerytalne w stosunku do zarobków będą niższe niż obecnie.

Według wyników sondażu, gdyby się okazało, że badani mogą liczyć w przyszłości jedynie na świadczenie emerytalne w wysokości 1000 zł, zaś kontynuowanie pracy pozwoliłoby im na podwyższenie emerytury, większość z nich (68 proc.) zdecydowałaby się na dalszą pracę zawodową. W badaniu podkreślono, że zainteresowanie wydłużeniem aktywności zawodowej jest tym mniejsze, im starsi są ankietowani.

Decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn pozytywnie oceniło 78 proc. badanych, w tym 54 proc. - w sposób zdecydowany. 18 proc. ankietowanych nie popiera tej decyzji. 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj też: Kiedy przejść na emeryturę?

W sondażu podkreślono, że obniżenie wieku emerytalnego popierają przede wszystkim osoby słabiej wykształcone i gorzej sytuowane oraz mieszkańcy wsi i małych miast, badani uczestniczący przynajmniej raz w tygodniu w praktykach religijnych oraz ankietowani deklarujący prawicowe poglądy polityczne. "Relatywnie najwięcej przeciwników tego rozwiązania jest wśród osób najlepiej wykształconych i sytuowanych, mieszkańców dużych miast oraz wśród niepraktykujących religijnie i identyfikujących się z lewicą" - podkreślono.

CBOS zauważył, że najwięcej zwolenników obniżenia wieku emerytalnego jest w elektoracie PiS, który niemal w całości popiera takie rozwiązanie. Posunięcie to z aprobatą przyjmuje także wyraźna większość zdeklarowanych wyborców Kukiz'15, PSL i SLD. Z kolei w elektoratach PO i Nowoczesnej zwolennicy obniżenia wieku emerytalnego mają niewielką przewagę nad przeciwnikami tego posunięcia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przejść na emeryturę czy nie? Wielu Polaków chce pracować dalej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • BBB 2017-06-02 18:19:01

    No to chyba nic dziwnego,ze wczesniej na emeryture chca przejsc osoby pracujace fizycznie? Ludzie "na stołkach" nie sa zbyt przepracowani.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA