Przedwyborcze propozycje partii: Więcej zasiłków czy niższe podatki?

Propozycje partii politycznych dla rodzin i seniorów różnią się zasadniczo. Jedne proponują niższe koszty pracy, a inne aktywizację bezrobotnych i zasiłki dla absolwentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedwyborcze propozycje partii: Więcej zasiłków czy niższe podatki?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 paź 2015 8:06


Lider sondaży, czyli PiS idzie do wyborów przede wszystkim z programem Rodzina 500+, czyli 500 zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie bez względu na zarobki, a w rodzinach, w których dochód jest niższy niż 800 zł na jedną osobę, 500 zł przysługiwałoby już na pierwsze dziecko. Propozycja ta - według autorów - ma wspomóc najbiedniejszych, a jednocześnie przeciwdziałać pogłębiającemu się kryzysowi demograficznemu Polski.

- By pomóc rodzinom, PiS chce także odbudować system stołówek szkolnych - mówił poseł tej partii Stanisław Szwed. - Według programu docelowo ma to prowadzić do "zagwarantowania każdemu uczącemu się w Polsce dziecku możliwości spożywania pełnowartościowego posiłku".

W planach jest także uruchomienie programów związanych z prowadzeniem świetlic socjoterapeutycznych, organizacją czasu wolnego i wypoczynku wakacyjnego. W programie jest także mowa o wydłużeniu urlopu wychowawczego i zaliczenia go do stażu emerytalnego, a także dążenie do zerowej stawki VAT na ubrania i obuwie dziecięce.

Prawo i Sprawiedliwość "przyjmuje jako zasadę konieczność stymulowania przez państwo budowy mieszkań", zwłaszcza w średnim, społecznym segmencie, zamierza natomiast pozostawić dbanie o mieszkania dla najbiedniejszych w gestii samorządu.

PiS zapowiada także zreformowanie systemu opieki nad ludźmi niesamodzielnymi i ciężko chorymi, w tym większe finansowe i instytucjonalne wsparcie dla opieki domowej oraz zorganizowanie systemu opieki nad osobami niesamodzielnymi. Chce także zagwarantować seniorom po 75. roku życia darmowe leki.

Jak powiedział Szwed, wsparciem dla polskich rodzin ma być także zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, obniżenie wieku emerytalnego oraz wprowadzenie Narodowego Programu Zatrudnienia.

Nowy system podatkowy

Najważniejszą propozycją dla rodzin, jaką ma Platforma Obywatelska, jest nowy system podatkowy, który przewiduje rozliczanie się wspólnie z dziećmi i bardzo premiuje liczne rodziny. Poza tym PO zamierza skupić się na utrzymaniu rozwiązań wprowadzonych w czasie swoich ośmioletnich rządów.

Zapowiada przy tym wprowadzenie "dodatkowych, większych ułatwień dla rodzin". Chodzi m.in. o utrzymanie finansowania dla żłobków i przedszkoli oraz wprowadzenie nowego programu grantów dla byłych nauczycieli na tworzenie klubów dziecięcych i gminnych centrów opieki, promocję systemu opiekunów dziennych czy przedszkoli przyzakładowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.