Przedsiębiorcy: "Wiek emerytalny kobiet powinien wynosić 66 lat"

• Według Konfederacji Lewiatan, w przypadku kobiet konieczne jest utrzymanie obecnego tempa podwyższania wieku emerytalnego.
• Jeśli chodzi mężczyzn, to zdaniem ekspertów można utrzymać go na poziomie 66 lat.
• Lewiatan popiera także przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy: "Wiek emerytalny kobiet powinien wynosić 66 lat"

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 kwi 2016 10:05


Konfederacja Lewiatan nie popiera stanowiska rekomendowanego przez zespół ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego zakładającego zatrzymanie zmian i procesu podnoszenia wieku emerytalnego.

- Nie aprobujemy proponowanego w tym stanowisku wieku 61 lat jako wieku emerytalnego dla kobiet oraz 66 lat dla mężczyzn oraz dodatkowego przyznania prawa do emerytury w przypadku kobiet po osiągnięciu 35 lat okresów składkowych, a w przypadku mężczyzn po osiągnięciu 40 lat okresów składkowych - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jeremi Mordasewicz (fot. PTWP/Piotr Waniorek) Jeremi Mordasewicz (fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Lewiatan jest przekonany, że dla Polek i Polaków najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli
w przyszłości uzyskiwać emerytury, które pozwolą na godne życie, a jednocześnie nie obciąży przyszłych pokoleń, jest utrzymanie zmian wprowadzonych w 2013 r. i doprowadzenie w długim procesie (wzrost wieku emerytalnego o 1 miesiąc co kwartał) do 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Jednak biorąc pod uwagę stanowisko związków zawodowych, jak i części organizacji reprezentujących pracodawców, a przede wszystkim statystyczną długość życia oraz długość życia w zdrowiu, uznając konieczność kontynuowania stopniowego podwyższania ustawowego wieku emerytalnego, Konfederacja Lewiatan proponuje kompromisowe rozwiązanie polegające na:

- wstrzymaniu podwyższania wieku emerytalnego mężczyzn i utrzymaniu go na obecnie osiągniętym poziomie 66 lat, 

- kontynuowaniu stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego kobiet, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego takiego samego jak dla mężczyzn, tj. 66 lat,

-  umożliwieniu wcześniejszego przejścia na emeryturę osobom mającym staż pracy co najmniej 40 lat, w wieku 62 lat, pod warunkiem zgromadzenia kapitału zapewniającego świadczenie w wysokości co najmniej 130 proc. minimalnej emerytury.

Kobiety powinny pracować dłużej?

Ustawowy wiek emerytalny mężczyzn w Polsce jest zbliżony do średniej europejskiej. 60-letni mężczyzna ma przed sobą średnio 19 lat życia, natomiast 65-letni mężczyzna ma przed sobą średnio 15 lat życia, w tym jeszcze 7 lat życia w zdrowiu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.