PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości. Coraz trudniej prowadzi się biznes w Polsce

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 paź 2019 17:55

W 2019 roku znacząco pogorszyły się, w porównaniu z ubiegłym rokiem, warunki prowadzenia działalności gospodarczej w kontekście obowiązujących przepisów i działań administracji. Tak uważa 64 proc. dużych firm - wynika z barometru Lewiatana, badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości. Coraz trudniej prowadzi się biznes w Polsce
O tym, że w tym roku pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej twierdzi 61 proc. firm. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Aż 61 proc. firm uważa, że warunki prowadzenia biznesu w Polsce są gorsze w porównaniu z 2018 r.
  • O narastających trudnościach mówią przede wszystkim duże firmy.
  • Z kolei z badania Grant Thornton wynika, że najważniejszą barierą dla polskich firm są koszty pracy.

O tym, że w tym roku pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej twierdzi 61 proc. firm, 30 proc. nie widzi znaczącej zmiany, a zdaniem 9 proc. warunki się poprawiły. Dla porównania, przed rokiem, odsetek odpowiedzi wynosił odpowiednio 50 proc., 40 proc. i 11 proc. - wynika z barometru Konfederacji Lewiatan.

Szczególnie krytycznie warunki prowadzenia biznesu, w kontekście regulacyjnym i działań administracji, oceniają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. 64 proc. takich firm twierdzi, że warunki się pogorszyły, 30 proc. nie widzi znaczących zmian, a 6 proc. jest przekonanych, że sytuacja się poprawiła. W 2018 roku było to odpowiednio 41 proc., 40 proc. i 19 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei z raportu ZPP wynika, że największa barierą w prowadzeniu działalności w Polsce są wysokie podatki, na które wskazało 60 proc. badanych. Dalej koszty pracy, które stanowią problem dla 50 proc. przedsiębiorców. Numerem trzy jest nadmiar obowiązków biurokratycznych, na który wskazało 44 proc. ankietowych.Na liście znajdziemy również: niestabilność prawa, skomplikowane prawo gospodarcze, urzędy i urzędników, samowolne i arbitralne decyzje urzędników, kontrole Urzędu Skarbowego i innych instytucji, powolne rozstrzyganie sporów sądowych, bariery inwestycyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości. Coraz trudniej prowadzi się biznes w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA