Przedsiębiorcy czekają na nowe zasady delegowania pracowników. Czego mogą się spodziewać?

Finał toczących się w Parlamencie Europejskim prac nad dyrektywą wdrożeniową dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług poznamy najprawdopodobniej 15 kwietnia. Na wyniki głosowania z niecierpliwością wyczekiwać będzie blisko 15 tys. polskich firm świadczących usługi transgraniczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy czekają na nowe zasady delegowania pracowników. Czego mogą się spodziewać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 lut 2014 5:20


Zaostrzenie wymogów, które będą musiały spełniać podmioty wysyłające pracowników za granicę, to wyzwanie, z którym wiele z nich może sobie nie poradzić. Jedną z ważniejszych przeszkód ograniczających swobodę działania będzie przepis uniemożliwiający wysłanie pracownika na stanowisko, które było już wcześniej zajmowane przez innego delegowanego. Tym sposobem miejsca pracy staną się jednorazowe, a firmy będą musiały ponosić kary, jeśli zatrudniony rozwiąże umowę o pracę.

Dyrektywa odnosi się m.in. do kwestii: swobody przemieszczania się i przepływu pracowników; poszanowania różnorodności krajowych systemów stosunków pracy; ochrony praw pracowników delegowanych; systemu wewnętrznej wymiany informacji IMI; zasady ochrony danych osobowych; systemu zapobiegania (kontrole i kary); współodpowiedzialności podwykonawcy i pracodawcy.

- Zapis ten z jednej strony pomoże chronić dobro pracowników, z drugiej zaś może mocno zniechęcić odbiorców usług w krajach delegowanych. Stanowić to będzie barierę wejścia dla firm z sektora MŚP, które zajmują się delegowaniem pracowników za granicę, co jednocześnie pozwoli na rozwój dużych przedsiębiorstw, a w konsekwencji wzrost opłat za usługę, jaką jest delegowanie pracowników - podkreśla prof. dr hab. Hanna Pułaczewska, ekspert w zakresie komunikacji interkulturowej z Mind Union - Dedicated Development Solutions.

Jakie mogą być skutki wprowadzenia nowych ustaleń w życie dla Polski?

Analitycy prognozują zmniejszenie wpływów do polskiego budżetu z tytułu podatków PIT i CIT na poziomie 1 miliarda złotych rocznie, wpływ ze składek do ZUS zmaleje o 1 miliard złotych rocznie, przychody z eksportu do 2020 r. spadną do 100 miliardów złotych. Kraje przyjmujące pracowników zza granicy otrzymają szerokie uprawnienia do kontroli i przeciwdziałania tzw. nieuczciwej konkurencji.

Wprowadzone zostanie także obowiązkowe: desygnowanie stałego pełnomocnika firmy w kraju przyjmującym, tłumaczenie całej dokumentacji pracowniczej i firmy na język kraju przyjmującego, informowanie lokalnej inspekcji pracy o zamiarze delegowania pracownika, nie później niż na 5 dni przed jego przyjazdem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.