Przedsiębiorcy coraz częściej wnioskują o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne, a coraz rzadziej otrzymują pozytywne decyzje - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wystąpił o wyjaśnienia do Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że w przypadku zaistnienia przesłanki ważnego interesu osoby zobowiązanej może umarzać należności na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonym
- Zdaniem rzecznika MŚP Adama Abramowicza w sytuacji, gdy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania umorzenia należności "w uzasadnionych przypadkach", to za taki przypadek szczególny należy uznać trwający stan klęski epidemii.
"Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o wydanie objaśnienia przepisów regulujących umarzanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całości lub części składek na ubezpieczenia społeczne w uzasadnionych przypadkach pomimo braku ich całkowitej nieściągalności (...)" - poinformowało biuro Rzecznika MŚP w środę w komunikacie.
Zauważono, że na skutek trwającego od marca 2020 r. stanu epidemii koronawirusa sytuacja finansowa przedsiębiorców w wielu branżach się pogorszyła, wielu spośród nich zostało zmuszonych do zawieszenia działalności gospodarczej lub jej istotnego ograniczenia - nakazami administracyjnymi. W konsekwencji przedsiębiorcy zwracają się do ZUS z wnioskami o umorzenie należności z tytułu składek.
"Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców docierają informacje, że chociaż wzrosła w stosunku do 2019 roku liczba wniosków do ZUS o umorzenie, zmalała liczba pozytywnych decyzji wydanych w tym zakresie. Dzieje się to w momencie, kiedy przedsiębiorcy są w tragicznej sytuacji i każda pomoc jest dla nich niezwykle istotna, a może nawet decydować o ich dalszym losie" - komentuje, cytowany w komunikacie, dyrektor generalny w Biurze Rzecznika MŚP Marek Woch.
Jak poinformowano, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że w przypadku zaistnienia przesłanki ważnego interesu osoby zobowiązanej może umarzać należności na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonym (płatnikom tych składek), o ile zobowiązany spełni warunki umorzenia określone w par. 3 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

KOMENTARZE (0)