Tylko do 2 kwietnia przedsiębiorcy mają czas na udział w konsultacjach dotyczących zmian w Polskim Ładzie. W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie to zbyt mało, by przygotować poprawki, które będą czymś więcej niż tylko hasłami. Izba postuluje również o ekwiwalent dla księgowych oraz firm, które poniosły straty w wyniku wprowadzania pierwszego Polskiego Ładu oraz o możliwość ponownego wyboru formy rozliczenia dla przedsiębiorców.
- Katarzyna Domagała-Szymonek
- •31 mar 2022 18:31

- Konsultacje przedstawionych 24 marca przez resort finansów zmian w Polskim Ładzie trwają do 2 kwietnia.
- Zdaniem PIG to zbyt krótki czas, by zapoznać się ze zmianami i zaproponować rozwiązania, które będą czymś więcej niż hasłami.
- Przedsiębiorcy oczekują ponownej możliwości wyboru form rozliczenia – formuła wybrana do 20 lutego odnosiła się do zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej, niż ta, z jaką obecnie się mierzymy.
- O zmianach w podatkach rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej do tematu rewolucyjnych zmian w Polskim Ładzie pochodzą z dużą ostrożnością. Jak mówią chaos, który wprowadziła rewolucja podatkowa na początku roku nie jest możliwy do opanowania za pomocą doraźnych środków, które zostały zaproponowane tydzień temu.
Konsultacje ostatnio ogłoszonych zmian trwają do 2 kwietnia. Ich zdaniem to zbyt krótki czas, by zapoznać się ze zmianami i zaproponować rozwiązania, które będą czymś więcej niż hasłami. Jak podkreślają, niemożliwe jest przeanalizowanie kilkuset stron zmian w zaledwie tydzień.
Czytaj więcej: Chcą kolejnej zmiany w Polskim Ładzie. PIT poprawiony, czas na CIT
– Postulujemy o to, by dać przedsiębiorcom więcej czasu. Obecnie najważniejszym tematem jest stawienie czoła gospodarczym konsekwencjom wojny w Ukrainie. Przedsiębiorcy w wielu sektorach gospodarki obecnie walczą o przetrwanie. W takiej sytuacji nie ma mowy o tym, by w stu procentach skupić się na „zmianach do zmian”. Potrzebujemy czasu, jasnych interpretacji i konkretnych deklaracji odnośnie tego, jakie będą konsekwencje Polskiego Ładu. Chęć zmian oceniamy pozytywnie, ale nie dano nam wystarczająco dużo czasu, by poddać je dokładnej analizie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.


Słowa kluczowe
- prawo pracy
- Polski Ład
- Hanna Mojsiuk
- EEC 2022
- Michał Wojtas
- księgowe
- Stanisław Hońko
- Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
KOMENTARZE (0)