PARTNERZY PORTALU

Przedsiębiorcy alarmują: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nie nadąża za rozwojem technologii

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 13 paź 2020 14:48

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) apelują o zmiany w przepisach prawa związane z zawieraniem umów o pracę. Wskazują, że obecne rozwiązania nie nadążają za technologią.

Przedsiębiorcy alarmują: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nie nadąża za rozwojem technologii
Wymóg dotyczący sporządzenia i przechowywania „własnoręcznie podpisanego” zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych jest kosztowny i kłopotliwy - ocenia ekspert FPP.(Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • FPP oraz CALPE wskazują, że konieczne jest skorygowanie przepisów w celu zapewnienia realnej możliwości zdalnego zawierania umów o pracę.
  • Obecnie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nie nadąża za rozwojem technologii.
  • Proponujemy wykorzystanie już znanego z KP mechanizmu potwierdzania treści przez pracodawcę - komentuje Tomasz Chudobski, ekspert ds. prawa gospodarczego Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak wskazują eksperci zgodnie z pierwszym zdaniem art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się „na piśmie”. Przepis ten jednak sam sobie zaprzecza i już w drugim zdaniu pośrednio dopuszcza możliwość, aby umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej.

- W takiej sytuacji pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy musi jedynie potwierdzić pracownikowi „na piśmie” ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Teoretycznie można więc zawrzeć umowę wymieniając ustalenia za pośrednictwem e-maili (forma dokumentowa w rozumieniu k.c.) – a następnie pracodawca przed rozpoczęciem pracy przez pracownika wyśle mu dodatkowo mailem potwierdzenie warunków zatrudnienia, o których mowa w art. 29 § 2 k.p. z podpisem kwalifikowanym (forma elektroniczna w rozumieniu k.c.) - wyjaśniają eksperci z FPP i CALPE.

Niby można, ale

Taka forma byłaby dużym uproszczeniem dla obu stron, ułatwiłaby też elektronizację akt pracowniczych. A jednak w praktyce zdalne zawieranie umów o pracę zgodnie z prawem jest dzisiaj utrudnione. Na przeszkodzie stoi m.in. art. 36 ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem prawdziwość danych zawartych w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych osoba zgłaszana „potwierdza własnoręcznym podpisem”. To zaczerpnięte z definicji formy pisemnej powtórzenie jest niefortunne. Rodzi bowiem wątpliwość – czy skoro w prawie cywilnym forma elektroniczna jest równoważna formie pisemnej, to jest też równoważna „własnoręcznemu podpisowi” w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach społecznych?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy alarmują: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nie nadąża za rozwojem technologii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA