PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przed powszechną mobilizacją nie uciekniesz. Do wojska trzeba iść

Ogłoszenie powszechnej mobilizacji u naszych wschodnich sąsiadów wywołało lawinę pytań na ten temat. Kogo dotyczy powszechna mobilizacja? Czy i jak można jej uniknąć? Wyjaśniamy wątpliwości.

Przed powszechną mobilizacją nie uciekniesz. Do wojska trzeba iść
Na zdjęciu żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
 • Na Ukrainie od ponad tygodnia trwa wojna. Prezydent Wołodymyr Zełenski w pierwszych dniach konfliktu ogłosił powszechną mobilizację dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. Muszą stawić się w wojsku.
 • Co w sytuacji, gdyby taka konieczność pojawiłaby się również w Polsce? Czy da się uniknąć powszechnej mobilizacji, a np. firmy mogą "zostawić" sobie kluczowych pracowników?
 • - Nie ma sposobu na ucieczkę przed powszechną mobilizacją. Nie powinno się tego robić! Gdyby agresor zaatakował nasz kraj, ja od razu wziąłbym broń i stanął do walki - mówi emerytowany generował Wojska Polskiego, obecnie ekspert BCC spraw wewnętrznych i administracji Leon Komornicki.

Sytuacja, z jaką mierzy się nasz wschodni sąsiad, wywołała ogromne poruszenie. Spowodowała również, że Polacy zaczęli zastanawiać się, jakie obowiązki spoczywają na nich w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji i ogłoszenia w Polsce powszechnej mobilizacji. 

Na forach pojawiają się pytania pracowników, czy z racji pełnienia przez nich kluczowych dla funkcjonowania firmy stanowisk, np. w branży IT czy marketingowych, będą mogli uniknąć konieczności stawienia się w wojsku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracownicy zastanawiają się również, czy przed powszechną mobilizacją "uratuje" ich oddelegowanie do pracy z zagranicy lub wysłanie na urlop, choćby bezpłatny.

Nie uciekniesz, a nawet nie wypada

- Powszechna mobilizacja nikogo nie ominie. Dotyczy wszystkich osób zdolnych do czynnej służby wojskowej. Pełnione stanowisko nie ma tu żadnego znaczenia, tak samo jak tatuaż w widocznym miejscu na ciele - podkreśla gen. Leon Komornicki, ekspert BCC spraw wewnętrznych i administracji.

Krytycznie ocenia również pomysły na uniknięcie przez pracowników stawienia się na froncie. - Jeśli trwają przydziały mobilizacyjne, to każdy, kto otrzyma wezwanie, musi się na nie stawić. Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Firma w takiej sytuacji nie ma nic do powiedzenia. Gdyby agresor zaatakował nasz kraj, ja od razu wziąłbym broń i stanął do walki. W ten sposób pokazuje się siłę i zjednoczenie narodu - podkreśla.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (243)

Do artykułu: Przed powszechną mobilizacją nie uciekniesz. Do wojska trzeba iść

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • DZIEŃ DOBRY 2022-05-20 16:21:51

  Walczyć za polityków nigdy nie będę, jeśli te szuje pójdą walczyć z całą resztą to się dołączę. W przeciwnym razie mam gdzieś ten kraj. Jestem obywatelem świata, jestem przeciwko konfliktom militarnym.

 • Marek 2022-05-16 01:12:03

  Bełkot, nikt nie pójdzie walczyć za te popłuczyny.

 • Pimpek 2022-04-24 01:24:06

  Życzę rozsądku. Czemu chciecie tak marnie ginać za ich interes. A politycy nic nie robią ani obowiążku nie mają tylko patrzą jak giną ludzie żeby kręciło się interes. Ten kraj wasz wyzyskuje, atakuje i okrada. Opłacacznie składki zdrowotne do zus i lekarza traktują was jak gówno. Któ nie chce słuchać to niech ginie jako Polskie mięso armatne. Porzucić patriotyzm. Ja byłem kiedyś patriotą polskim kiedy żył Jan Paweł II po jego śmierci już porzuciłem patriotyzm. Nie dałem oszukać i nie dam wgrać na swoje gierki.

 • Pimpek 2022-04-24 01:14:25

  Mam kat E co mi teraz zrobice? Chciałełm na A niestety sąd się nie zgodził. Ludzie chciecie ginąć tak marne za marne gorsze. życze zastanówcze się nie wymagajcie od innych. DO wojska niech biorą tych którzy nanich zagłosowali na POPIS popularne partie komunistyczne. DO uzupełniania armii tych którzy nie zagłoswali dajcioe im spokój. Jeżeli chodzi wyborców SLD PO i PIS niech tych biorą do wojska. Nie mam ochotę tracić czas i spać Polskim smrodzie.

 • CERTAINLY NOT A POLISH GUY 2022-03-23 20:48:30

  Tfu na takie państwo! Tfu na taką konstytucje! Ta konstytucja jest tyle warta co zeszłoroczny śnieg. Obecnie miłościwie panujące PiS podciera się nią po skończonej potrzebie fizjologicznej. (!WIELOKROTNIE JĄ ŁAMIĄ!) Ginąć za to państwo? No f**king way! Patriotyzm to najbardziej zacofana i nieodpowiednia idea tych czasów. Można być dumnym z kraju w którym się żyje, jeśli jest się z czego być dumnym. Poza, co fakt to fakt, barwną historią tego kraju, to reszta poszła w ruinę. Wypieram się polskości.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA