×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Protest taksówkarzy. Federacja Pracodawców apeluje o nowe prawo

  • Autor: GP
  • Opublikowano: 5 cze 2017 12:40

W poniedziałek (6 czerwca) protestowali taksówkarze. Wobec ich protestu nową inicjatywę regulacji rynku przewozu osób zaprezentowała Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Protest taksówkarzy. Federacja Pracodawców apeluje o nowe prawo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• W ocenie FPP sytuacja obecnie sprzyja korporacji taksówkarskiej, a próby zmiany i wprowadzenia większej konkurencji są torpedowane przez to środowisko.

• Dla Federacji krokiem do dalszego działania powinno być uwzględnienie w transporcie ludzi nowych technologii i nowych modeli biznesu opartych o nie.

• W dalszej perspektywie natomiast trzeba rozważyć np. zreformowanie przepisów, w tym podatkowych.

• Szef FPP Marek Kowalski akcentuje także, że w latach 90. wspomniany rynek nie był regulowany i nie generował podobnych problemów.

Wraz z poniedziałkowym (6 czerwca) protestem taksówkarzy wraca pytanie o relacje prawne rynku transportu i usług przewozowych. Kierowcy w Warszawie i innych miastach protestowali zwłaszcza wobec dwóch zagrożeń - wzrostu obecności w Polsce aplikacji łącznych podróżujących i nielegalnych osób zajmujących się przewozem.

Główną osoba, która organizowała protest był szef Związku Zawodowego Taksówkarzy w Warszawie Jarosław Iglikowski. Więcej o powodach protestu przeczytasz tutaj.

Tymczasem protest i powiązane w nim postulaty popchnęły druga stronę relacji pracownik - pracodawca do wystosowania stanowiska.

- Planowane zmiany Ustawy o transporcie drogowym są systematycznie atakowane przez środowisko korporacji taksówkarskich, które żąda stałej ochrony swoich przywilejów i ograniczenia konkurencji wyłącznie do usług taksówek - piszą pracodawcy zrzeszeni w Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). - Wszelkie inne przewozy osób powinny mieć według korporacji taksówkarskich takie same obowiązki. To jednak oznacza ograniczanie konkurencji i działanie na niekorzyść obywateli, którzy nie będą mogli świadomie decydować o rodzaju wybieranych usług i będą ponosić wyższe koszty przewozów.

Liczą się jasne przepisy?

Wobec tak postrzeganego stanowiska korporacji taksówkarskiej FPP apeluje o wdrożenie transparentnych przepisów, które uporządkują rynek transportu osobowego z uwzględnieniem korzyści dla Polaków w oparciu o nowe technologie, z wykorzystaniem aplikacji i innowacyjnych rozwiązań typu ridesharing czy carsharing, które pojawiają się w Polsce, a w Europie czy USA. W wymienionych krajach działają już bez większego wpływu na poziom konkurencji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Protest taksówkarzy. Federacja Pracodawców apeluje o nowe prawo
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ..... 2017-06-05 22:54:21

    Uwolnić rynek. W ten sposób wszystko "samo" się ułoży. Taksówkarze narzekają na "nieuczciwą" konkurencje ale w momencie kiedy dochodzi do oszustw ( wyłączanie liczników, wydłużanie tras, dodatkowe opłaty itd.) ze strony "złotów", panuje bezwzględna cisza.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA