Protest Służby Celnej przeciwko reorganizacji administracji skarbowej

• Służba Celna w całym kraju protestuje przeciwko planom zmian w administracji skarbowej i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej – podał związek zawodowy Celnicy PL.
 • Wszystkie obiekty Służby Celnej są oflagowane; w Wielkopolsce i w Opolu odbyły się pikiety.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest Służby Celnej przeciwko reorganizacji administracji skarbowej

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

2 cze 2016 16:41


O tym, że od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa poinformował w środę minister finansów Paweł Szałamacha po spotkaniu w Izbie Celnej w Gdyni

"Chcemy, aby 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka zaczęła działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)" - mówił minister dziennikarzom. Mają być połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Szef MF zapowiedział podwyżki wynagrodzeń w skarbówce; nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników.

"Służba Celna obawia się, że obecnie planowane przez Rząd zmiany w administracji skarbowej mogą doprowadzić do dezorganizacji Służby Celnej, jej osłabienia i w konsekwencji do radykalnego ograniczenia wpływów budżetowych Państwa, a także do zmniejszenia jego bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie przewodniczącego związku zawodowego Celnicy Pl zamieszczonym na portalu celnicy.pl.

Przewodniczący zakładowej organizacji izbowej związku zawodowego Celnicy PL przy Izbie Celnej w Gdyni, Jacek Opara powiedział w czwartek PAP, że "reorganizacja zniszczy, zlikwiduje Służbę Celną". "Wbrew swoim założeniom nie doprowadzi do zlikwidowania szarej strefy, zwiększenia wpływów do budżetu ale doprowadzi do pogłębienia dziury budżetowej, szarej strefy i zwiększy możliwości przemytu towarów" - podkreślił.

Szef Służby Celnej, wiceminister finansów Marian Banaś mówił w środę w Gdyni o dużej luce budżetowej, "szczególnie jeśli chodzi o pobór VAT". Według niego świadczy to o tym, że "nie najlepiej działa cały aparat skarbowy i celny". Jak przyznał liczy, że dzięki konsolidacji wszystkich służb skarbowych, celnych oraz urzędów kontroli skarbowej i dokonywanym zmianom ustawowym w najbliższych kilku latach luka zostanie zmniejszona z obecnych 26 proc. do ok. 15 proc., czyli średniej w krajach zachodnich.

Zdaniem Opary "problem polega na tym, że to celników wini się za to, że jest dziura budżetowa i jest problem ze ściągalnością VAT, a służba celna nie ma nic wspólnego ze ściągalnością VAT". "To jest tylko i wyłącznie efektem obowiązujących +bzdurnych+ przepisów ułatwiających rejestrowanie firm np. związanych z paliwami czy hazardem" - dodał. Jak zaznaczył, "prawo jest tworzone przez rząd, Sejm itp. nie przez celników".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Czujny 2016-06-02 20:34:47

Szanowny Panie redaktorze! Służba Celna nie jest "zakładem". W zakładzie wytwarza się różnego sortu produkty na sprzedaż, natomiast SC dba o bezpieczeństwo obywateli, budżetu państwa oraz interesy uczciwych przedsiębiorców. Czy to jest Pański lapsus, czy może wytyczne, które mają zdyskredytować funkcjonariuszy celnych?

Leszekk73 2016-06-02 19:34:54

Podstawowym czynnikiem przesądzającym o nieprzygotowaniu MF do wprowadzenia KAS jest nieprzygotowanie jakichkolwiek narzędzi informatycznych dla tej instytucji. MF potrafi jedynie "zmienić tabliczki nad drzwami" a wogóle nie myśli nad tym, że w nowo tworzonej instytucji będą równolegle działać systemy komputerowe w żaden sposób ze sobą nie współdziałające. A dane komputerowe to chyba wiaderkami będzie się przelewać.

Kozak ze Wschodu 2016-06-02 19:29:39

Minister nie wie za co są odpowiedzialne służby w jego resorcie. Gada głupoty i myśli że ciemny lud to kupi. Nie te czasy panie Banaś