PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Proponują jak poprawić procedury legalizacji cudzoziemców

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 13 lis 2019 18:56

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) proponują decydentom politycznym w Polsce usprawnienie procedur migracyjnych.

Proponują jak poprawić procedury legalizacji cudzoziemców
Adobe Stock
REKLAMA
  • FPP i CALPE sięgają po bardzo szeroki wachlarz propozycji - od systemu ePUAP, który może usprawnić biurokrację, po zmiany w prawie.
  • FPP liczy na zasadę, że zmiana stanowiska (rodzaju) pracy zatrudnionego na zbliżone stanowisko nie wymaga zarejestrowania nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
  • Organizacje postulują wydanie jednolitych wytycznych przez MSWiA we współpracy z MRPiPS dla wszystkich urzędów (urzędy wojewódzkie, urzędy pracy) w zakresie składania tzw. oświadczenia o niekaralności podmiotu zatrudniającego.

Oto główne zalecenia:

Zwiększenie zasobów Urzędów Wojewódzkich dedykowanych do obsługi cudzoziemców

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jedną z przyczyn powolnej obsługi cudzoziemców w urzędach wojewódzkich są niewystarczające zasoby kadrowe. W 2018 r. do kontrolowanych urzędów wojewódzkich wpłynęło 278 tys. wniosków o legalizację pracy i ponad 180 tys. o legalizację pobytu.

Stanowiło to odpowiednio niemal siedmiokrotny i ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do 2014 r. Wzrost liczby urzędników nie nadąża za wzrostem liczby spraw. Mamy do czynienia z paradoksem – nie możemy uzupełnić braków kadrowych w gospodarce przez braki kadrowe w urzędach. FPP więc naciska, by wzmocniono kadry odpowiednich służb państwa.

Utworzenie dostępu cudzoziemców do historii dotyczących ich oświadczeń o zatrudnieniu w systemie ePUAP

Każdy cudzoziemiec przybywający do Polski w celu podjęcia pracy może - a przy wykonaniu obowiązku meldunkowego nawet powinien - otrzymać numer PESEL. Dzięki otrzymaniu numeru PESEL osoba taka może założyć profil zaufany - fakt ten ułatwia ewentualne wprowadzenie do systemu ePUAP historii oświadczeń danego cudzoziemca. Ułatwiłoby to cudzoziemcowi obliczenie okresów pracy na podstawie oświadczeń, jak i odciążyłoby Powiatowe Urzędy Pracy z konieczności informowania cudzoziemców o obecnym statusie dotyczących ich oświadczeń i wniosków.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Proponują jak poprawić procedury legalizacji cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA