×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prokurator złożył skargę kasacyjną ws. dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic

Prokurator regionalny we Wrocławiu skierował do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od prawomocnego wyroku dotyczącego dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic (Opolskie). Sąd przyznał pedagog odszkodowanie i nakazał przeproszenie przez dyrekcję szkoły.

Prokurator złożył skargę kasacyjną  ws. dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Sprawa toczyła się przed sądem pracy z powództwa nauczycielki przeciwko Zespołowi Szkół Sportowych Nr 1 w Krapkowicach. Grażyna J. poczuła się dyskryminowana ze względu na swe poglądy i skierowała sprawę do sądu po tym, gdy w 2014 r. zdjęła krzyż, wiszący w pokoju nauczycielskim.

Twierdziła, że z powodu jej bezwyznaniowości była mobbingowana m.in. przez kierownictwo szkoły. W szkole z powodu zdjęcia krzyża odbyły się rada pedagogiczna i referendum, w którym 90 proc. nauczycieli opowiedziało się za ponownym powieszeniem krzyża w pokoju nauczycielskim.

We wrześniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Opolu orzekł, że nauczycielka była dyskryminowana i przyznał jej 5 tys. zł odszkodowania oraz nakazał opublikowanie przeprosin przez dyrekcję szkoły w lokalnych mediach. W styczniu 2017 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał ten wyrok i został on już wykonany.

W czerwcu prokurator regionalny we Wrocławiu poinformował, że w maju skierował do Sądu Najwyższego w Warszawie skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego.

Szef Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Piotr Kowalczyk powiedział, że skarga jest konsekwencją tego, że już na etapie procesu apelacyjnego prokuratura włączyła się do tej sprawy i wnioskowała o uchylenie wyroku sądu z I instancji.

- W ocenie prokuratora przełożona nie dyskryminowała nauczycielki. Jeśli spotkały ją przykrości czy wyrazy oburzenia, to ze strony kolegów z pracy. Ta pani zeznała na procesie, że zdjęła krzyż, by przeprowadzić eksperyment socjologiczny, czyli był to rodzaj prowokacji - powiedział prok. Kowalczyk.

W skardze kasacyjnej Prokurator Regionalny we Wrocławiu sformułował wniosek o uchylenie zaskarżonego orzeczenia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokurator złożył skargę kasacyjną ws. dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA