Rezygnację ze wskazania grup docelowych, obowiązkowego opracowywania tzw. indywidualnych planów działania dla bezrobotnych czy modyfikację form pomocy skierowanej do długotrwale bezrobotnych zakłada przekazany do konsultacji projekt ustawy o rynku pracy.
- Autor:KDS
- •3 lip 2018 20:00

- Projekt ustawy o rynku pracy trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
- Znajdziemy w nim propozycje zmian, o jakich od wielu miesięcy mówili przedstawiciele resortu pracy.
- To m.in. zwiększenie dostępności i optymalizację form pomocy świadczonej przez urzędy pracy, zwiększenie pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji, szersze wykorzystanie partnerów urzędów pracy w realizacji działań na rzecz osób bezrobotnych.
- W projekcie zaproponowano także zmiany w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy (OHP). Pojawił się też zapis mówiący o zmniejszeniu biurokracji, uproszczeniu, doprecyzowaniu i uspójnieniu przepisów.
- Po okresie kryzysu i bardzo wysokiego bezrobocia na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, sytuacja gospodarcza kraju systematycznie poprawia się (...) Na rynku pracy umocniły się pozytywne tendencje zapoczątkowane w 2014 r. Liczba pracujących w gospodarce narodowej systematycznie wzrasta: z poziomu 14,6 mln osób w 2014 r. zwiększyła się do poziomu 15,7 mln w 2017 - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy (pełną treść dokumentu zamieściliśmy w multimediach).
Dobra koniunktura gospodarcza oraz rekordowo niskie bezrobocie spowodowały, że obsadzanie nowych miejsc pracy nie jest obecnie w pełni możliwe. Dlatego zmiany na rynku pracy są konieczne, o czym mówi się od lat. Teraz resort pracy przygotował zmiany, które mają umożliwić pełne wykorzystanie zasobów, jakimi dysponujemy. Chodzi o osoby długotrwale bezrobotne, które jak przyznaje samo ministerstwo, dla służb zatrudnienia stanowią spore wyzwanie.
- W 2017 r. stanowiły one 29,3 proc. wszystkich bezrobotnych, którzy rozpoczęli aktywizację w tym okresie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, należy postrzegać osoby długotrwale bezrobotne jako potencjalne źródło zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawców - czytamy w uzasadnieniu.
Najważniejsze zmiany, jakie znajdziemy w projekcie ustawy skupiają się m.in. na zwiększeniu dostępności form pomocy świadczonej przez urzędy pracy.
Czytaj też: Urząd pracy nie ma do zaproponowania kandydata? Przyzna bon ofertowy


KOMENTARZE (9)