×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

BCC pozytywnie ocenia projekt ustawy o rynku pracy, ale ma kilka sugestii

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 2 sie 2018 17:30

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o rynku pracy. Business Centre Club pozytywnie przyjął inicjatywę zastąpienia dotychczasowej ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nowym aktem prawnym. Obecnie obowiązująca ustawa, na skutek wielu nowelizacji stała się nieczytelna zarówno dla urzędów pracy, pracodawców, agencji pracy (agencji zatrudnienia), jak i dla beneficjentów instytucji, które zostały nią wprowadzone.

BCC pozytywnie ocenia projekt ustawy o rynku pracy, ale ma kilka sugestii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • BCC od dawna zgłaszał potrzebę wprowadzenia nowego aktu prawnego w sposób czytelny i przejrzysty regulującego materię nim objętą.
  • Wprowadzenie nowych instytucji konieczne jest również w związku z „potężnym wyzwaniem dla pracodawców, jakim są niedobory rąk do pracy”.

Odnosząc się do projektu ustawy o rynku pracy BCC proponuje włączenie pracy tymczasowej w aktywizację osób bezrobotnych, bowiem znaczna część agencji zatrudnienia opiera swoją działalność właśnie na tym obszarze regulowanym projektem, a nie na pośrednictwie pracy lub poradnictwie zawodowym. Pośrednie ograniczanie instytucji pracy tymczasowej i niewspieranie takich form zatrudnienia (wyłączania z wielu instytucji przewidzianych ustawą aktywności zawodowej wykonywanej w ramach pracy tymczasowej), zdaniem BBC uznać należy za niezasadne i niecelowe.

Ustawodawca, przy większości form wsparcia, stosuje pojęcie „zatrudnienia”, które w projekcie definiowane jest jako wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. Tym samym wyklucza możliwość zastosowania znacznej części instytucji w przypadku skorzystania z cywilnoprawnych form zatrudnienia, co nie przystaje do realiów na rynku pracy, a także oczekiwań osób podejmujących aktywność zawodową co do zapewniania im elastyczności zarówno w podejmowaniu pracy, jak i jej wykonywaniu.

Z punktu widzenia pracodawcy

Zgodnie z proponowaną regulacją powiatowy urząd pracy w przypadku braku możliwości zrealizowania oferty pracy może przyznać pracodawcy bon ofertowy stanowiący gwarancję refundacji z Funduszu Pracy kosztów związanych ze znalezieniem osoby spełniającej wymagania określone w tej ofercie pracy, za pośrednictwem agencji zatrudnienia wybranej przez tego pracodawcę.

Czytaj też: Projekt ustawy o rynku pracy w konsultacjach. Szykuje się rewolucja w urzędach pracy

Zdaniem BBC wiele ograniczeń, które zakłada projekt ustawy (refundacja kosztów rekrutacji osoby nie dotyczy m.in. sytuacji, w której zatrudniona przez pracodawcę osoba jest pracownikiem tymczasowym) spowoduje, że instytucja bonu ofertowego nie będzie odpowiedzią na braki kadrowe i nie przyniesie oczekiwanego przez projektodawcę efektu. W związku z tym BCC proponuje następujące modyfikacje instytucji bonu ofertowego:

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BCC pozytywnie ocenia projekt ustawy o rynku pracy, ale ma kilka sugestii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA