Projekt nowego Kodeksu pracy trafi do kosza. Ministerstwo potwierdza

Wszystko wskazuje na to, że projekt nowego Kodeksu - efekt pracy komisji kodyfikacyjnej - trafi do kosza. Dokument nie doczekał się poparcia Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt nowego Kodeksu pracy trafi do kosza. Ministerstwo potwierdza

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

5 kwi 2018 16:30


 • "Prawo i Sprawiedliwość nie pracuje nad żadnymi zmianami w kodeksie pracy. Propozycji Komisji Kodyfikacyjnej nie poprzemy" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.  
 • Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z PulsHR.pl potwierdza, że wstępna opinia resortu jest zbieżna z tym, co ogłosiła wicemarszałek. 
 • Oznacza to, że półtoraroczny wysiłek, jaki w pracę nad nowymi przepisami włożyli członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy trafi do kosza. 

W połowie marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przekazała do MRPiPS efekt swojej 18-miesięcznej pracy - projekty dwóch kodeksów pracy (indywidualnego i zbiorowego), które miały zrewolucjonizować zasady obowiązujące na rynku pracy.

Rzeczniczka PiS swoim czwartkowym (5 kwietnia) wpisem w mediach społecznościowych dała do zrozumienia, że z tej rewolucji niewiele zostanie. 

 

Także Stanisław Szwed potwierdza, że zapisy, jakie się znalazły w projekcie nie mogły liczyć na poparcie partii. - Nasza wstępna ocena efektów pracy Komisji jest zbieżna z opinią marszałek Mazurek. Projekt w tej postaci byłyby trudny do przeprowadzenia w tej kadencji w Parlamencie. Jednak ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie minister Elżbieta Rafalska - powiedział. 

Zresztą odcinanie się rządu od efektów pracy Komisji można było obserwować od dłuższego czasu. Resort pracy nie tylko podkreślał, że przekazane propozycje, to nie efekt ich pracy, a członków komisji, zaś na podsumowaniu prac komisji nieobecna była minister Rafalska, co również interpretowano jako sygnał wskazujący na dystansowanie się.  

O tym, jak skrajne emocje budziły zaproponowane przez 14-osobowy zespół ekspertów rozwiązania, świadczą komentarze, jakie pojawiły się pod wpisem wicemarszałek Sejmu. 

"Dziękuje że Pani o tym napisała bo proponowane zmiany są absolutnie nie do przyjęcia", "Brawo PIS dobra decyzja" - pisali jedni.

Drudzy z kolei twierdzili wprost, że zmiany przynosiłyby pozytywne skutki. "Fatalna wypowiedź. Ta reforma to była szansa na trwałe obniżenie w Polsce bezrobocia" - czytamy na Twitterze.  

Jakie zmiany proponowano?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyx 2018-04-07 23:33:29

Może ktoś zaprosi wreszcie do rozmów kadrowe liczące płace ?

ZYSKODAWCA 2018-04-06 09:18:19

słowo "pracodawca" działa na mnie jak czerwona płachta na byka, jest poniżeniem godności ludzkiej - przecież w XXI wieku należałoby rozumieć, że tu nikt nikomu niczego nie daje : ludzie pracują i pobierają wypracowane przez siebie pieniądze , tu nikt nikomu żadnej łaski nie robi - pracują w firmach , których udziałowcami są określone osoby fizyczne i prawne, a całe przedsięwzięcie odbywa się zgodnie z przepisami prawa. Nie ma właścicieli firm, są tylko właściciele udziałów w firmie. Właściciel udziałów nie ma prawa ukraść z firmy nawet zwykłego krzesła , bo działałby na szkodę firmy. Nie ma pana i władcy a także nie powinno być "pracodawcy". TO JEST BARDZO WAŻNE.

Obiektywny 2018-04-06 08:19:14

Ta propozycja reformy przywróciłaby tzw. "śmieciówki" i to w o wiele szerszym zakresie, niż za PO-PSL. A pracownicy nigdy nie byliby pewni etatu, co uczyniłoby z nich niewolników dla całkiem szerokiego grona tzw. "pracodawców" (nie ubliżając uczciwym pracodawcom). Samo zniesienie "śmieciówek" sprawiło, że ZUS/FUS mógł zrezygnować z dziesiątek mld. PLN dotacji z budżetu, czyli z naszych podatków.