×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Projekt nowego Kodeksu pracy [CAŁY DOKUMENT]

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 19 mar 2018 20:00

Publikujemy cały projekt Kodeksu pracy, który dla 16 mln Polaków w wieku produkcyjnym oznacza rewolucję. Co poza rodzajami umów o pracę czy próbą unormowania zjawiska samozatrudnienia wprowadza projekt przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy?

Projekt nowego Kodeksu pracy [CAŁY DOKUMENT]
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Na ponad 200 stronach znajdziemy ponad 500 przepisów, które mają wprowadzić do prawa pracy nowe rozwiązania. 
 • Nowe akty prawne mają zastąpić obowiązujący od 1974 roku kodeks pracy.
 • Dziennikarzom PulsHR.pl oraz WNP.pl jako pierwszym udało się dotrzeć do dokumentu, jaki 14 marca trafił na biurko szefowej resortu rodziny.
 • Od piątku opisywaliśmy najważniejsze zmiany. Teraz publikujemy całość.

Projekt nowego Kodeksu Pracy to w praktyce długa lista zmian, które dotyczą niemal każdej płaszczyzny ważnej z punku widzenia pracownika i pracodawcy. Do tej pory na łamach portali PulsHR.pl oraz WNP.pl pisaliśmy m.in. o wprowadzeniu trzech nowych typach umowy o pracę: na czas wykonywania pracy dorywczej, na czas wykonywania pracy sezonowej oraz na czas wykonywania pracy na podstawie nieetatowej umowy o pracępróbie unormowania zjawiska samozatrudnienia poprzez stworzenie nowej kategorii „samo zatrudnionego ekonomicznie zależnego”, doprecyzowaniu kwestii dotyczących zjawiska mobbingu w pracy czy zmianach w urlopach wypoczynkowych. 

Teraz udostępniamy całą treść projektu przyjętego przez Komisję. W ten sposób każdy będzie mógł zapoznać się ze wszystkimi zmianami zaproponowanymi przez ekspertów prawa pracy i wyrobić sobie na ich temat własne zdanie.

Projekt Kodeksu pracy - zobacz

Uzasadnienie projektu Kodeksy pracy - zobacz

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Projekt nowego Kodeksu pracy [CAŁY DOKUMENT]

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Edward 2018-03-22 05:58:14

  W obecnie obowiązującym KP definicja pracodawcy brzmi tak : Art. 3. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. W projekcie nowego Projektu KP jest tak : Art. 5. § 1. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia pracowników. § 2. Osobę fizyczną uważa się za pracodawcę, jeżeli zatrudnia pracowników w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. PYTANIE. Czy to oznacza, że nie prowadząc przedsiębiorstwa, a zatrudniając do celów osobistych już nie będę pracodawcą i nie będą mi przysługiwały dofinansowania należne pracodawcom jak dofinansowanie 90% kosztów pracy pracownika niepełnosprawnego? Jeśli to prawda. co wyczytałem, to niestety pozbawi dostępu do rynku pracy wielu niań i pomocy domowych zatrudnionych dzięki refinansowaniu. W myśl Ustawy rehabilitacyjnej dofinansowanie przysługuje tylko "PRACODAWCY" ? Art. 26a. 1. Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 26b ust. 1. Czy to w ogóle jest zgodne z konstytucja taka dyskryminacja ze względu na prowadzenie przedsiębiorstwa lub nie? Będę dzisiaj dowiadywał się w ministerstwie, o co chodzi z tym dziwnym zapisem. Dopiero 5 art. A już widzę jaki bubel prawny z tego projektu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA