Projekt nowego Kodeksu pracy [CAŁY DOKUMENT]

Publikujemy cały projekt Kodeksu pracy, który dla 16 mln Polaków w wieku produkcyjnym oznacza rewolucję. Co poza rodzajami umów o pracę czy próbą unormowania zjawiska samozatrudnienia wprowadza projekt przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt nowego Kodeksu pracy [CAŁY DOKUMENT]

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

19 mar 2018 20:00


  • Na ponad 200 stronach znajdziemy ponad 500 przepisów, które mają wprowadzić do prawa pracy nowe rozwiązania. 
  • Nowe akty prawne mają zastąpić obowiązujący od 1974 roku kodeks pracy.
  • Dziennikarzom PulsHR.pl oraz WNP.pl jako pierwszym udało się dotrzeć do dokumentu, jaki 14 marca trafił na biurko szefowej resortu rodziny.
  • Od piątku opisywaliśmy najważniejsze zmiany. Teraz publikujemy całość.

Projekt nowego Kodeksu Pracy to w praktyce długa lista zmian, które dotyczą niemal każdej płaszczyzny ważnej z punku widzenia pracownika i pracodawcy. Do tej pory na łamach portali PulsHR.pl oraz WNP.pl pisaliśmy m.in. o wprowadzeniu trzech nowych typach umowy o pracę: na czas wykonywania pracy dorywczej, na czas wykonywania pracy sezonowej oraz na czas wykonywania pracy na podstawie nieetatowej umowy o pracępróbie unormowania zjawiska samozatrudnienia poprzez stworzenie nowej kategorii „samo zatrudnionego ekonomicznie zależnego”, doprecyzowaniu kwestii dotyczących zjawiska mobbingu w pracy czy zmianach w urlopach wypoczynkowych. 

Teraz udostępniamy całą treść projektu przyjętego przez Komisję. W ten sposób każdy będzie mógł zapoznać się ze wszystkimi zmianami zaproponowanymi przez ekspertów prawa pracy i wyrobić sobie na ich temat własne zdanie.

Projekt Kodeksu pracy - zobacz

Uzasadnienie projektu Kodeksy pracy - zobacz

Co ważne, dokument wzbudzał ogromne emocje już nim został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie obecnie jest analizowany. Zdaniem Moniki Gładoch, zastępcy przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, projekt narusza wolność konstytucyjną tj. swobodę działalności gospodarczej oraz prawo do pracy i wolność w tym obszarze.

Obecnie resort rodziny rozważa propozycje złożone przez członków komisji. MRPiPS nie zdecydował się też udostępnić przekazanych im dokumentów. Jak w piątek (16.03) informowała Elżbieta Rafalska, jej resort potrzebuje co najmniej miesiąca na dokładne zapoznanie się z dorobkiem Komisji.

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Edward 2018-03-22 05:58:14

W obecnie obowiązującym KP definicja pracodawcy brzmi tak : Art. 3. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. W projekcie nowego Projektu KP jest tak : Art. 5. § 1. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia pracowników. § 2. Osobę fizyczną uważa się za pracodawcę, jeżeli zatrudnia pracowników w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. PYTANIE. Czy to oznacza, że nie prowadząc przedsiębiorstwa, a zatrudniając do celów osobistych już nie będę pracodawcą i nie będą mi przysługiwały dofinansowania należne pracodawcom jak dofinansowanie 90% kosztów pracy pracownika niepełnosprawnego? Jeśli to prawda. co wyczytałem, to niestety pozbawi dostępu do rynku pracy wielu niań i pomocy domowych zatrudnionych dzięki refinansowaniu. W myśl Ustawy rehabilitacyjnej dofinansowanie przysługuje tylko "PRACODAWCY" ? Art. 26a. 1. Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 26b ust. 1. Czy to w ogóle jest zgodne z konstytucja taka dyskryminacja ze względu na prowadzenie przedsiębiorstwa lub nie? Będę dzisiaj dowiadywał się w ministerstwie, o co chodzi z tym dziwnym zapisem. Dopiero 5 art. A już widzę jaki bubel prawny z tego projektu.