Projekt konstytucji dla przedsiębiorców przyjęty przez rząd

Projekt nowej ustawy, która ma stanowić konstytucję dla przedsiębiorców i zawiera podstawowe normy regulujące działalność gospodarczą w Polsce, przyjął rząd na wyjazdowym posiedzeniu we Wrocławiu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt konstytucji dla przedsiębiorców przyjęty przez rząd

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lip 2015 19:59


Projekt Prawa działalności gospodarczej przygotował resort gospodarki, który chce, by wzmocnił on prawa przedsiębiorców i zapewnił im bardziej partnerskie relacje biznesu z administracją. Ma ono zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r. Według rządu, u podstaw nowego prawa leży przekonanie, że 99 proc. firm działa uczciwie.

Ustawa będzie przyjęta do końca kadencji?

W ocenie Centrum Informacyjnego Rządu, Prawo o działalności gospodarczej "wypełnia deklarację złożoną przez premier Ewę Kopacz w exposé". Jak zapewnił wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński, zarówno on, jak i premier Ewa Kopacz są zdeterminowani, by przyjąć ustawę do końca kadencji.

Czytaj też: Przedsiębiorcy toną w przepisach. Coraz więcej nowych regulacji prawnych

Jak podkreśla CIR, w projekcie ustawy przyjęto dwa fundamentalne założenia: pierwsze - przedsiębiorca w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, o ile nie są sprzeczne z prawem i drugie - w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa, organ administracji publicznej przyjmuje wykładnię korzystną dla przedsiębiorcy.

Projekt zakłada więc przede wszystkim, że w obszarach nieuregulowanych prawem przedsiębiorca będzie mógł podjąć wszelkie niezabronione przez prawo działania, szczególnie te zmierzające do zabezpieczenia swego interesu gospodarczego.

Przyjazna administracja

Według CIR, administracja ma "przyjaźnie" interpretować przepisy. W razie niedających się usunąć wątpliwości interpretacyjnych przepisów (także w razie możliwych wielu interpretacji) organy administracji powinny rozstrzygać sprawy w sposób, który nie pogorszy sytuacji przedsiębiorcy.

Dotyczyć to będzie szczególnie postępowań, w których na przedsiębiorcę ma być nałożony obowiązek, odebrane uprawnienie lub wymierzona kara. Zgodnie z zasadą wolności, takie ograniczenia powinny mieć charakter wyjątkowy, a ich zakres możliwie wąski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.