Program 500+ wystartował. Teraz kolej na emerytury i minimalną stawkę godzinową

W piątek (1 kwietnia) ruszył program "Rodzina 500 Plus". Jak zapowiada Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, kolejnymi zadaniami, które przed nią stoją jest m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i obniżenie wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Program 500+ wystartował. Teraz kolej na emerytury i minimalną stawkę godzinową

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

1 kwi 2016 20:50


- Ręce będę miała pełne roboty - powiedziała Elżbieta Rafalska w programie "Fakty po Faktach" TVN24 w piątek (1 kwietnia). Program "Rodzina 500+" wystartował, dlatego kolejnymi projektami nad których realizacją pochyli się MRPiPS będzie m.in. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych brutto oraz obniżenie wieku emerytalnego.

- Już wiemy o tym, że wiek emerytalny obniżony będzie w 2017 roku. Dokładnie, w którym kwartale 2017 roku jeszcze nie mogę powiedzieć - mówiła Rafalska na antenie TVN24.

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Natomiast jeśli chodzi o minimalną stawkę godzinową, rząd liczy na to, że uda się ją wprowadzić we wrześniu. O szokujących stawkach, za które pracują osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych alarmował na jednej z Komisji Wspólnych Rządu i Samorządu Terytorialnego Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

- By uzmysłowić państwu, z czym mamy do czynienia, na potrzeby komisji wziąłem przykładową umowę zlecenie. Podstawowe wynagrodzenie wynosi na jej mocy 25 gr brutto za godzinę w ciągu pierwszych 40 godzin w miesiącu, kolejne 5 zł/h powyżej 40 godzin – mówił wówczas wiceminister Szwed. - Między innymi z tym chcemy walczyć i to zmienić - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.