PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu w Białymstoku zbada, czy wykładowca naruszył prawo

  • Autor: PAP/JS
  • 1 lut 2017 16:39

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu w Białymstoku zbada, czy doszło do naruszenia przez wykładowcę uniwersytetu uczelnianych przepisów dotyczących m.in. dostępności studiów dla osób niepełnosprawnych - zdecydował rektor uczelni.

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu w Białymstoku zbada, czy wykładowca naruszył prawo
Chodzi o artykuł prof. Piotra Nowaka, który na początku stycznia ukazał się na łamach magazynu "Plus Minus" dziennika "Rzeczpospolita" fot.pxabay
REKLAMA

Chodzi o artykuł prof. Piotra Nowaka, który na początku stycznia ukazał się na łamach magazynu "Plus Minus" dziennika "Rzeczpospolita". W artykule pt. "Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe" Nowak posługując się przykładem studenta z zespołem Aspergera i używając w jego kontekście określeń: "niepoczytalny", "chory psychicznie", "wariat", opowiedział się za potrzebą "ograniczonej dyskryminacji" takich osób w przestrzeni publicznej.

Publikacja ta wzbudziła dyskusję różnych środowisk. Kilka tysięcy osób podpisało się pod petycją-protestem skierowaną do redakcji "Rzeczpospolitej", zarzucając dziennikowi promocję postaw dyskryminujących i nawoływanie do selekcji studentów na polskich uczelniach. Redakcja dziennika nie podpisała się pod tezami autora artykułu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od stanowiska profesora odcięły się też wtedy oficjalnie władze uczelni. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski napisał w otwartym liście, że profesor Nowak wyraził w artykule "swoje indywidualne, prywatne oceny", z którymi władze uczelni się nie utożsamiają i się z nimi nie zgadzają.

Rektor podkreślił także, że uczelnia stara się od lat "maksymalnie otwierać na studentów z różnego typu niepełnosprawnościami i wyrównywać ich szanse edukacyjne i pomagać im". Ciborowski wyraził wówczas także ubolewanie, że "przedstawiciel kadry uniwersyteckiej publicznie wyraża opinie i poglądy, które mogą być odbierane jako podważające idee tolerancji i wrażliwości społecznej".

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik, rektor uczelni prof. Robert Ciborowski podjął decyzję o rozpoczęciu procedury dotyczącej postępowania dyscyplinarnego wobec wykładowcy. "Postępowanie będzie prowadzone pod kątem ewentualnego naruszenia regulaminu studiów oraz uchwał Senatu UwB z 2009 roku dotyczących dostępności studiów dla osób niepełnosprawnych i rozwiązań ułatwiających studiowanie studentom niepełnosprawnym Uniwersytetu w Białymstoku" - dodała.

Dziedzik wyjaśniła, że zgodnie z przepisami najpierw na wniosek rektora rzecznik dyscyplinarny uczelni przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. Mówiła, że w zależności od jego wyników - "rzecznik może skierować do uczelnianej komisji dyscyplinarnej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i ukaranie pracownika". Dopiero ta komisja dyscyplinarna wydaje orzeczenie o ewentualnej karze dyscyplinarnej.

Dziedzik poinformowała też, że rektor podjął decyzję o organizacji szkoleń dotyczących pracy z osobami niepełnosprawnymi dla pracowników na wszystkich wydziałach. "Ich główny cel to podniesienie świadomości pracowników co do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami, narzędzi i metod pracy z nimi" - dodała rzeczniczka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu w Białymstoku zbada, czy wykładowca naruszył prawo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA