PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prezydent zatwierdził zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o korespondencję

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 lis 2022 11:49

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która między innymi doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej.

Prezydent zatwierdził zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o korespondencję
Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie możliwości zastąpienie własnoręcznego podpisu decyzji, postanowień i innych pism Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadrukiem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego upoważnionego pracownika (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA

Nowela ma na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny.

Zawarte w nowelizacji zapisy obejmują m.in. kwestię doręczania pism w postaci elektronicznej, co ma na celu zapewnienie skutecznego doręczania korespondencji - zarówno wysyłanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i wysyłanej przez ZUS. Zmiany mają umożliwić m.in. doręczanie pism w postaci elektronicznej na profile PUE do podmiotów publicznych nieposiadających zarówno adresu do doręczeń elektronicznych, jak i elektronicznej skrzynki podawczej w ePUAP.

Zobacz także: Te nowe technologie uratują wielkie miasta przyszłości!

Ponadto nowelizacja zakłada wprowadzenie możliwości zastąpienie własnoręcznego podpisu decyzji, postanowień i innych pism Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadrukiem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego upoważnionego pracownika.

Regulacja wprowadza też zmiany dotyczące świadczenia wypłacanego przez ZUS, tzw. renty uczniowskiej. Ze względu na podobny krąg uprawnionych do renty uczniowskiej i socjalnej oraz czas powstania niezdolności do pracy, osoby uprawnione do renty uczniowskiej będą mogły wystąpić do ZUS o zamianę otrzymywanej renty na rentę socjalną. Prawo do renty uczniowskiej wygaśnie z dniem przyznania prawa do renty socjalnej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent zatwierdził zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o korespondencję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA