Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan o pracy kobiet. Co mówi?

- Nie można obsadzać kobiety na tym samym stanowisku, co mężczyzny. To jest sprzeczne z naturą - powiedział prezydent Turcji w odniesieniu do predyspozycji zawodowych oby płci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan o pracy kobiet. Co mówi?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 lis 2014 17:14


Zdaniem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, kobiety nie są stworzone do takich samych prac, co mężczyźni. 

Czytaj też: Geek Girls Carrots: Kobiety kochają IT, ale boją się networkingu

Podczas konferencji w Stambule, która była poświęcona prawnym aspektom roli kobiet, Erdogan mówił w poniedziałek, że "istota kobiet i ich warunki fizyczne" są inne niż u mężczyzn. Oświadczył także, że priorytetem kobiety powinno być macierzyństwo, bowiem jest to zgodne "z właściwym islamskim sposobem życia".

- Nie można zlecać kobietom wykonywania tych samych prac, co mężczyznom, jak to w przeszłości było pod rządami reżimów komunistycznych - twierdził Erdogan. Dać jej łopatę i kazać pracować? Tak się nie da. To jest sprzeczne z jej delikatną posturą - argumentował.

Czytaj też: W których zawodach kobiety dominują, a w których jest ich jak na lekarstwo?

Dodajmy, że formalnie kobieta w Turcji może pracować, gdzie chce, ale nie powinna wykonywać ciężkich prac np. w kopalni. Ponadto w dużych miastach kobietom coraz częściej udaje się znaleźć pracę w takich dziedzinach jak m.in. medycyna czy ekonomia. 

Poglądy Erdogana na rolę kobiety wywołują w Turcji kontrowersje. Gdy był premierem i szefem rządzącej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), wywołał sporo dyskusji, gdy podkreślał, że każda kobieta powinna urodzić co najmniej troje dzieci. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.