PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych

  • Autor: PAP
  • 1 sie 2022 12:38

Prezydent Andrzej Duda podpisał 29 lipca nowelizację ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej i ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych - przekazała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych
Prezydent Andrzej Duda (fot. arch / KPRP)
REKLAMA

Projekt nowelizacji ustaw: o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych przygotowany został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak zaznaczał resort, nowelizacja wynika z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

W nowelizacji na nowo określono, wobec jakich zawodów przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE nie będą stosowane. I tak nie będą stosowane do zawodu notariusza, a także do zawodów regulowanych oraz działalności regulowanych, bezpośrednio i szczególnie związanych z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W noweli są też przepisy o stosowaniu tzw. środków wyrównawczych w razie stwierdzenia istotnie różniącego się materiału, jeśli chodzi o kształcenie lub szkolenie odbyte przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE.

"Istotnie różniący się materiał" będzie oznaczał - w myśl zapisów noweli - materiał obejmujący nabytą wiedzę, umiejętności i kompetencje, które mają zasadnicze znaczenie dla wykonywania zawodu, i w odniesieniu do którego kształcenie odbyte przez wnioskodawcę wykazuje istotne, pod względem treści, różnice, w porównaniu z zakresem kształcenia wymaganym w RP.

Czytaj także: Rząd zajmie się planem działań kształcenia i szkolenia zawodowego

Nowelizacja dostosowuje również przepisy dotyczące stosowania tzw. środków wyrównawczych w przypadku stwierdzenia istotnie różniącego się materiału, jeśli chodzi o kształcenie lub szkolenie odbyte przez osobę, która ubiega się o uznanie kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim UE.

Zmieniane są też przepisy dotyczące sprawdzania posiadania znajomości języka polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego albo danej działalności regulowanej. Dotyczy to osób, którym uznano kwalifikacje zawodowe. Rozwiązania zawarte w noweli rozszerzają i doprecyzują obecne regulacje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA