Prezes Konsalnetu: Ozusowanie umów zleceń cywilizuje rynek pracy

Pomimo wprowadzenia od 2016 r. składki ZUS od umów cywilnoprawnych analitycy przewidują wzrost rynku ochrony. Jacek Pogonowski, prezes Konsalnetu uważa, że takie zmiany są konieczne, bo cywilizują rynek pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes Konsalnetu: Ozusowanie umów zleceń cywilizuje rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 paź 2015 14:16


Według analizy Deloitte kapitał całkowity sektora usług ochrony osób i mienia w Polsce wyniósł w 2014 roku około 7,8 mld zł. Wartość ta, poza ochroną fizyczną, która stanowi 80 proc. rynku, obejmuje także usługi monitoringu oraz obsługę gotówki.

Branża ochrony w Polsce rośnie nieco szybciej niż PKB. Wyjątkiem były lata 2010-2011, kiedy to presja cenowa związana ze spowolnieniem gospodarczym w Polsce znacząco wyhamowała rozwój tego rynku.

Zdaniem ekspertów obecnie oczekiwany wzrost PKB na poziomie około 3,5 proc. rocznie powinien dać impuls dla dalszego rozwoju rynku, poprzez organiczny wzrost bazy klientów, a także w wyniku zwiększenia skłonności do korzystania z usług ochrony (w tym także usług monitoringu i obsługi gotówki) przez mniejszych klientów, którzy do tej pory się na to nie zdecydowali.

Obiecujące prognozy

Przewidywania autorów analizy wskazują, że średnioroczny wzrost rynku (CAGR – średnia roczna stopa wzrostu) w latach 2014-2019 wyniesie około 5,3 proc.

- W 2014 roku wartość rynku usług ochrony w Polsce szacujemy na niespełna 8 mld zł. Zgodnie z prognozami, w ciągu pięciu lat, ma on wzrosnąć o ponad 20 proc. do poziomu około 10 mld zł – mówi Anita Bielańska, starszy menadżer, Deloitte Consulting.

- Tak obiecujące prognozy są zarówno dla naszej firmy, będącej liderem na rynku, jak i całej branży bardzo pozytywnym prognostykiem na przyszłość – potwierdza Jacek Pogonowski, prezes Konsalnet Holding.

Umowy w branży ochroniarskiej

Kluczowy wpływ na zmiany na rynku będzie miał wzrost cen, będący konsekwencją wprowadzenia od 1 stycznia 2016 roku zmian w prawie pracy.

Wdrożenie obowiązku odprowadzania składek do ZUS od wszystkich umów zleceń do wysokości płacy minimalnej spowoduje wzrost kosztów pracy pracowników zatrudnionych w ten sposób nawet o 40 proc. dla umów, które obecnie nie podlegają obowiązkowi odprowadzania składek, co będzie dla firm z branży ochrony, dużym obciążeniem, ale w dalszej perspektywie powinno pozytywnie wpłynąć na wartość rynku oraz wysokość kontraktów.

- Największy wzrost cen oczekiwany jest w segmencie ochrony fizycznej, gdzie udział pracowników zatrudnionych na umowy zlecenia sięga nawet 70 proc. Jednocześnie przewidujemy redukcję liczby roboczogodzin przez część klientów. Skala tych redukcji nie będzie jednak w stanie zrekompensować wzrostu cen na rynku – wyjaśnia Anita Bielańska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Adam 2016-02-09 15:42:42

Zgadza się. Jedna umowa najniższa krajowa druga 4.50 na godzinę. Poprostu brak słów.

Marek 2016-01-20 10:04:27

Tylko dziwią mnie umowy zlecenia w tej firmie zamiast podanej stawki jest wpis o wzajemnej akceptacji stawki , i niech pan P oganowski niech niemówi ze konsalnet jest taka uczciwa firma