PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prawo Pracy: Kobieta w ciąży od 1 maja musi dłużej pracować przy komputerze

  • Autor: GP
  • 4 maj 2017 15:40

Od początku maja obowiązują nowe przepisy pracy dotyczące kobiet w ciąży. Zmiana dotyczy czasu pracy przy komputerze, od tego miesiąca to 8 godzin, a nie 4.

Prawo Pracy: Kobieta w ciąży od 1 maja musi dłużej pracować przy komputerze
Od 1 maja podwoi się czas pracy dozwolony ustawowo dla obowiązków wykonywanych przy komputerze. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Uzasadnieniem takiego kroku prawnego są nowe badania, na mocy których uznano, że praca przy komputerze nie jest tak szkodliwa jak kiedyś.

• - Dotychczasowe rozwiązanie było uciążliwe dla pracodawców ze względu na powszechność pracy przy komputerze - mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Ostateczny zapis w prawie jest bardziej restrykcyjny niż pierwotna propozycja. Wersja projektu rozporządzenia przewidywała krótszą pracę kobiet w ciąży przy komputerze - miało to być 45 minut pracy i 15 minut przerwy.

Zgodnie z nowymi wytycznymi od 1 maja br. kobiety w ciąży mogą pracować dłużej przy ekranie komputera. Dotychczas maksymalny czas pracy na stanowisku z monitorem ekranowym wynosił 4 godziny, teraz został wydłużony do 8 godzin.

Powodem tak, wydawałoby się, drastycznego wydłużenia czasu pracy przed ekranem monitora jest spadek szkodliwości tak wykonywanych obowiązków. Jest to podyktowane zwłaszcza upowszechnieniem się ekranów ciekłokrystalicznych.

Czytaj też: Przedsiębiorcza jak Polka

- Dłuższy czas pracy kobiet w ciąży przy ekranie komputera wynika ze zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią - mówi w komentarzu do tematu Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP. - Jest to zmiana korzystna zarówno dla pracodawców, jak i tych pracownic, które mimo, iż chcą pracować, pracodawca jest zobowiązany przenieść do innej pracy (jeżeli miałyby one wykonywać pracę wzbronioną), albo zwolnić je z obowiązku świadczenia pracy. Dotychczasowe rozwiązanie było uciążliwe dla pracodawców ze względu na powszechność pracy przy komputerze. W wielu przypadkach praca jest wykonywana wyłącznie przy użyciu komputera i bez niego nie może być świadczona w ogóle.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prawo Pracy: Kobieta w ciąży od 1 maja musi dłużej pracować przy komputerze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-05-04 22:42:43

    Ooo grzebią przy starych przepisach związanych z pracą przy komputerze? Może wreszcie uwalą ten zapis o fotelu na conajmniej 5 kółkach albo rozszerzą zakres schorzeń związanych z pracą przy kompie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA