×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prawo pracy a szczepienia przeciwko COVID- 19. Coraz więcej wątpliwości i skarg

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 3 mar 2021 10:35

Nie ma przepisów prawnych nakazujących szczepienia przeciwko koronawirusowi – na ten moment są one dobrowolne. Jednak ciężko przewidzieć czy nie zostaną wprowadzone szczególne regulacje nakazujące szczepienia - mówi mec. Grażyna Wódkiewicz z kancelarii Wódkieiwcz & Sosnowski. I dodaje, że choć nikt nie może zmusić pracownika do zaszczepienia, to w sytuacji, kiedy zostanie mu ono zaproponowane, a on odmówi, to będzie narażał się na konsekwencje z tego wynikające.

Prawo pracy a szczepienia przeciwko COVID- 19. Coraz więcej wątpliwości i skarg
W przypadku odmowy szczepienia pracodawca może przenieść pracownika na inne stanowisko, gdzie będą inni pracownicy mniej narażeni na zakażenie (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Coraz więcej osób ma obawy związane z utratą pracy po odmowie przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. 
 • Najwięcej skarg i pytań w tej sprawie trafia do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom od personelu medycznego oraz pracowników oświaty, czyli osób, które ze względu na miejsce pracy znalazły się w Narodowym Programie Szczepień.
 • Nie ma przepisów prawnych nakazujących szczepienia przeciwko koronawirusowi – na ten moment są one dobrowolne - podkreślają eksperci. 

Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska podkreśla, że wśród zgłoszonych do nich sytuacji zdarzały się przypadki zwolnień lub groźby zwolnień jeżeli pracownik nie zdecyduje się na szczepienie.

- W wielu zakładach pracy na przestrzeni ostatnich tygodni wykonywano ankiety, w których pracownicy byli pytani czy są chętni do zaszczepienia się. Docierały do nas informacje, że niektórzy są zaniepokojeni tym, co może im grozić jeżeli nie zdecydują się na przyjęcie szczepienia. Jesteśmy zwolennikami rzetelnej kampanii informacyjnej w tym temacie, bo tylko sprawny system szczepień może nam pomóc wrócić do normalności. Nie należy jednak zapominać, że według obecnego systemu prawnego pracodawcy nie mogą nas zmusić do szczepień i nie mogą nas zwolnić jeżeli odmówimy szczepienia - mówi Małgorzata Marczulewska.

Dodaje też, że przedsiębiorcy i pracownicy muszą więcej rozmawiać na ten temat. Bowiem kilka skarg dotyczyło tego, że szczepieniu nie chciała się poddać osoba mająca w przeszłości wstrząs anafilaktyczny lub reakcje alergiczne wskutek szczepienia.

- To naturalne, że takie osoby nie chcą się poddawać szczepieniu. Rozumiem pracodawców, którzy pragną powrotu do normalnego funkcjonowania, ale wszyscy muszą działać w granicach prawa - dodaje prezes Marczulewska.

Prawo pracy a szczepienia

Mec. Grażyna Wódkiewicz z kancelarii Wódkieiwcz & Sosnowski podkreśla, że nie można zwolnić pracownika za brak zgody na szczepienie, ale sytuacja legislacyjna zmierza w stronę wyraźnych preferencji dla tych pracowników, którzy się zaszczepią.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prawo pracy a szczepienia przeciwko COVID- 19. Coraz więcej wątpliwości i skarg

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • epidemia strachu 2021-03-04 12:36:31

  Zaraz dojdzie do łamania konstytucji i praw człowieka. Będą uprzywilejowani i dyskryminowani. Dla jednych będzie praca, wczasy, otwarte hotele, restauracje, teatry, kina, siłownie, galerie. A reszcie zabroni się wychodzenia z domu pod groźbą kary pieniężnej bądź pozbawienia wolności. Ta reszta która ma powody by się nie zaszczepić potraktowani zostaną jak zwykli kryminaliści

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA