Prawo jazdy kategorii A dla strażaka: Dopiero od 24. roku życia

Strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy kategorii A w wieku 18 lat. Będą musieli czekać do 24. roku życia. Taką zmianę nakazała Polsce Komisja Europejska. Czy stracą na tym młodzi strażacy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawo jazdy kategorii A dla strażaka: Dopiero od 24. roku życia

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

23 gru 2015 12:52


Podczas 6. posiedzenia Sejmu posłowie pracowali nad rządową propozycją zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Zmiany wymusiła Komisja Europejska. W obecnie obowiązującej ustawie są dwa zapisy niezgodne z opinią KE. Pierwszy dotyczy możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii A w wieku 18 lat przez strażaków, wykonujących motocyklem czynności służbowe.

Komisja Europejska nakazała Polsce likwidację tego zapisu. Po przyjęciu zmian, strażacy, aby uzyskać prawo jazdy kategorii A, będą musieli czekać do osiągnięcia 24. roku życia. Ta zmiana w żaden sposób nie dotknie jednak strażaków, bo, jak się okazuje, z obowiązującego dotychczas zapisu w ustawie, w ogóle nie korzystali. Wręcz przeciwnie, są nim nieco zdziwieni.

– Nic mi nie wiadomo, aby wykorzystywane były motocykle jako służbowe pojazdy w Państwowej Straży Pożarnej, przynajmniej na terenie woj. dolnośląskiego – mówi mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Gielsa z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. – Inaczej niż w przypadku Policji, nasze działania wymagają posiadania sprzętu ratowniczego i/lub środka gaśniczego. Zarówno sprzęt, jak i zapas wody trudno przewozić motocyklem, ze względu na wagę – dodaje.

Więcej czytaj na parlamentarny.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.