PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prawnik w firmie: Dlaczego warto zatrudnić speca od prawa?

  • Justyna Koc
    jk
  • 8 gru 2017 15:54

- Prawnik przyda się w każdej organizacji niezależnie od jej wielkości i obrotu. Jednak nie wszystkie firmy powinny zatrudniać go na etat – uważa Konrad Gniadek, legal senior recruitment consultant i szef działu Spring Legal w firmie rekrutacyjnej Spring Professional.

Prawnik w firmie: Dlaczego warto zatrudnić speca od prawa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Brak odpowiednio kompetentnych osób może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla całego biznesu.

• Warto więc korzystać z usług prawniczych.

• Najbardziej efektywny jest model łączony, gdy zatrudniony prawnik ma również wsparcie wybranej kancelarii prawnej.

Zdaniem Konrada Gniadka, legal senior recruitment consultanta i szefa działu spring legal w firmie rekrutacyjnej Spring Professional, obecność specjalisty od prawa zabezpiecza interesy wszystkich organizacji.

- W wielu przypadkach wystarczy korzystanie ze wzorów umów i konsultacja od czasu do czasu. Jednak niektóre segmenty, na przykład nieruchomości, wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na kompetentnych prawników – wskazuje Konrad Gniadek. - Najważniejsze jest jednak wyczucie momentu, w którym korzystanie z zewnętrznego konsultanta przestaje wystarczać i należy zatrudnić kogoś na stałe.

Kim jest prawnik w organizacji?

Skończyły się już czasy, gdy prawnicy w firmach pełnili wyłącznie rolę osoby sprawdzającej treść umów.

- Współczesny prawnik uczestniczy w posiedzeniach zarządu i jeździ negocjować z klientem, czynnie doradza i szuka rozwiązań. Oznacza to, że musi mieć wysokie zdolności interpersonalne, a nawet sprzedażowe. Jeszcze kilka lat temu prawnik-sprzedawca wydawał się oksymoronem, a dzisiaj jest to niezbędne. – uważa Konrad Gniadek. - Wiele też zależy od konkretnej branży. Prawnik działający w segmencie IT, oprócz wymienionych umiejętności, musi również dogadać się z informatykami oraz myśleć kategoriami technologicznymi. Taki człowiek to skarb.

Jednocześnie brak odpowiednio kompetentnych osób może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla całego biznesu.

- W swojej pracy spotkałem się z sytuacją, gdy firma z branży usługowej opracowała nowy produkt. Była to bardzo atrakcyjna usługa, która jednak przewidywała dotkliwe kary umowne. Dla klientów wyplątanie się z tej umowy było wyłącznie formalnością, bo każdy prawnik natychmiast wskazywał zakazane zapisy w umowie – mówi Konrad Gniadek – Gdyby w procesie tworzenia produktu uczestniczył prawnik, firma uniknęłaby nie tylko wypuszczenia złego produktu, ale przede wszystkim katastrofy wizerunkowej i utraty zaufania klientów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawnik w firmie: Dlaczego warto zatrudnić speca od prawa?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA