PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prawie 1,5 mln Polaków dostaje pensję pod stołem. Jednak wystarczy zmienić jedną rzecz

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 11 maj 2021 19:00

Jeśli prawie 1,5 miliona osób w Polsce otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, nie odprowadzając od tego żadnych danin publicznoprawnych, to efektywny klin podatkowy jest dla nich znacznie niższy (...) Należy wobec tego przeorientować dyskusję o podatkowo-składkowych narzutach na wynagrodzenia w Polsce – problemem nie jest zbyt wysokie obciążenie niskich i niedostateczne obciążenie wysokich pensji, lecz generalnie zbyt wysoki (społecznie nieakceptowalny) klin podatkowy nałożony na wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę - uważają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Prawie 1,5 mln Polaków dostaje pensję pod stołem. Jednak wystarczy zmienić jedną rzecz
Nawet 1,4 mln pracowników w Polsce otrzymuje część wynagrodzenia pod stołem (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Na początku maja Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport „Skala płacenia pod stołem w Polsce”.
 • Wynika z niego, że nawet 1,4 mln pracowników w Polsce otrzymuje część wynagrodzenia pod stołem – to 12 proc. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
 • - W tym kontekście konieczne jest podjęcie dyskusji na temat działań na rzecz powszechnego obniżenia klina podatkowego, tak by zatrudnienie na podstawie umowy o pracę stało się opłacalne - podkreślają eksperci z ZPP, którzy teraz skomentowali wyniki raportu PIE.

Przypomnijmy - z raportu PIE wynika, że ok. 15 proc. pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym otrzymuje część wynagrodzenia „w kopercie”. Stanowi to ok. 12 proc. wszystkich pracowników w Polsce, czyli ok. 1,4 miliona osób.

Zaś nieewidencjonowanie części wynagrodzenia pracowników etatowych prowadzi do konkretnych strat dla budżetu państwa. Eksperci PIE oszacowali, że strata w finansach publicznych z powodu płacenia „w kopercie” wynosi 17,3 mld zł. Sam Narodowy Fundusz Zdrowia traci 2,6 mld zł. Jednocześnie z tytułu składki emerytalnej i pozostałych składek na ubezpieczenie społeczne sektor finansów publicznych traci rocznie 11,6 mld zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- System odbierania części wynagrodzenia w sposób nieewidencjonowany w praktyce pełni tę samą rolę dla mniej zarabiających, co przechodzenie na samozatrudnienie dla lepiej uposażonych pracowników. Świadczą o tym wyliczenia PIE, które pokazują, że zjawisko płacenia „w kopercie” koncentruje się w części rozkładu wynagrodzeń równych lub bliskich płacy minimalnej, a co za tym idzie dotyczy w większości pracowników o niskich kwalifikacjach lub niskim doświadczeniu. Na samozatrudnienie z kolei często decydują się osoby, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie, czyli powyżej drugiego progu podatkowego. Istotna jest w tym przypadku skala – z szacunków Instytutu Badań Strukturalnych z 2019 roku wynika, że rzecz dotyczy w Polsce ok. 160 tys. osób, a zatem kilkukrotnie mniej, niż tych odbierających część wynagrodzenia w sposób nierejestrowany - komentują wyniki raportu eksperci ZPP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Prawie 1,5 mln Polaków dostaje pensję pod stołem. Jednak wystarczy zmienić jedną rzecz

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wiesiek 2021-05-11 22:02:52

  No to wczas odkrycie🤣

 • Zeghar 2021-05-11 21:43:24

  Panowie z PIE jak coś palną... A policzyli ile tej kopertowej kontrabandy wraca na rynek? Ile państwo zgarnia z tego podatków? Normalnie podejście, jakby wszyscy, co dostają kasę pod stołem ładowali ją w słoiki i zakopywali w ogródku.

 • wyborca 2021-05-11 20:09:21

  Wprowadzić emerytury stażowe

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA