×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracujesz w święta i niedziele? Zobacz, co ma ci zapewnić pracodawca

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 21 gru 2017 17:08

Maszyniści, pielęgniarki czy policjanci. Jeśli wykonujesz m.in. jeden z tych zawodów, szanse na wolne podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia masz minimalne. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem praca w takie dni rozliczana jest na innych zasadach.

Pracujesz w święta i niedziele? Zobacz, co ma ci zapewnić pracodawca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z art. 15111 i art. 15112 Kodeksu pracy w stosunku do osób, które w niedzielę muszą iść do pracy, pracodawca ma dodatkowe obowiązki. M.in. zobowiązany jest zapewnić takiej osobie w zamian inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli w tym czasie pracownik nie może wybrać dnia wolnego, to powinien to zrobić do końca okresu rozliczeniowego. 

Podobna zasada panuje w przypadku pracy w święta, z tą różnicą, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić wolne w ciągu okresu rozliczeniowego. Natomiast jeżeli w tym czasie nie może odebrać wolnego, to przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia, który wynosi 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

- Dzień wolny rekompensuje pracownikowi pracę w tym dniu w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Praca w tym dniu powyżej 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych na dobę i dlatego powinna zostać pracownikowi zrekompensowana jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym od pracy. Dodatek za pracę nadliczbową na dobę w wolną niedzielę i święto wynosi 100% wynagrodzenia - przypominają kwestie związane z nadgodzinami urzędnicy z resortu rodziny.  

Dodatkowe pieniądze na konto pracownika powinny też wpłynąć, jeśli nie odbierze dnia wolnego za w zamian za pracę w niedzielę lub święta do końca okresu rozliczeniowego. Przysługuje mu wtedy dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę. 

Urzędnicy przypominają, że powyższe zasady obowiązują bez względu na to, czy praca w niedzielę lub święto wynikała z rozkładu czasu pracy pracownika, czy była to praca z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy albo konieczności prowadzenia akcji ratowniczej lub usunięcia awarii.

Precyzują też, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracujesz w święta i niedziele? Zobacz, co ma ci zapewnić pracodawca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA