Pracujesz w święta i niedziele? Zobacz, co ma ci zapewnić pracodawca

Maszyniści, pielęgniarki czy policjanci. Jeśli wykonujesz m.in. jeden z tych zawodów, szanse na wolne podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia masz minimalne. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem praca w takie dni rozliczana jest na innych zasadach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracujesz w święta i niedziele? Zobacz, co ma ci zapewnić pracodawca

Zgodnie z art. 15111 i art. 15112 Kodeksu pracy w stosunku do osób, które w niedzielę muszą iść do pracy, pracodawca ma dodatkowe obowiązki. M.in. zobowiązany jest zapewnić takiej osobie w zamian inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli w tym czasie pracownik nie może wybrać dnia wolnego, to powinien to zrobić do końca okresu rozliczeniowego. 

Podobna zasada panuje w przypadku pracy w święta, z tą różnicą, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić wolne w ciągu okresu rozliczeniowego. Natomiast jeżeli w tym czasie nie może odebrać wolnego, to przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia, który wynosi 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

- Dzień wolny rekompensuje pracownikowi pracę w tym dniu w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin. Praca w tym dniu powyżej 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych na dobę i dlatego powinna zostać pracownikowi zrekompensowana jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym od pracy. Dodatek za pracę nadliczbową na dobę w wolną niedzielę i święto wynosi 100% wynagrodzenia - przypominają kwestie związane z nadgodzinami urzędnicy z resortu rodziny.  

Dodatkowe pieniądze na konto pracownika powinny też wpłynąć, jeśli nie odbierze dnia wolnego za w zamian za pracę w niedzielę lub święta do końca okresu rozliczeniowego. Przysługuje mu wtedy dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę. 

Urzędnicy przypominają, że powyższe zasady obowiązują bez względu na to, czy praca w niedzielę lub święto wynikała z rozkładu czasu pracy pracownika, czy była to praca z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy albo konieczności prowadzenia akcji ratowniczej lub usunięcia awarii.

Precyzują też, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.