×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik zwolniony dyscyplinarnie ma prawo do odprawy emerytalnej?

Pracownik samorządowy zwolniony dyscyplinarnie może liczyć na otrzymanie odprawy emerytalnej – tak orzekł Sąd Najwyższy, który 28 czerwca w składzie 7-osobowym rozpoznawał w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych zagadnienie prawne, przedstawione przez zwykły skład tego Sądu postanowieniem z 24 stycznia 2017 r.

Pracownik zwolniony dyscyplinarnie ma prawo do odprawy emerytalnej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Pytanie prawne dotyczące tego zagadnienia zostało zadane w związku z rozpoznawaniem przez Sąd Najwyższy (w składzie zwykłym) skargi kasacyjnej wniesionej przez byłego sekretarza powiatu od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego.

• Były sekretarz domagał się od starostwa powiatowego zapłaty odprawy emerytalnej. Jej wysokość wynosiła prawie 33 tys. złotych.

• SN uznał, że pracodawca samorządowy, który zgodnie z prawem i w oparciu o uzasadnioną przyczynę rozwiąże ze skutkiem natychmiastowym stosunek pracy z pracownikiem samorządowym z winy tego pracownika, musi liczyć się z tym, że być może przyjdzie mu wypłacić temu pracownikowi jednorazową odprawę, jeśli pracownik ten uzyska status emeryta bądź rencisty.

Jak wynika z informacji SN, sekretarz powiatu 18 stycznia 2011 r. został zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 k.p.), a więc ze skutkiem natychmiastowym. Krótko później - 23 lutego 2011 r. - ZUS przyznał mu emeryturę, o którą były sekretarz (rocznik 1946) wnioskował po rozwiązaniu stosunku pracy.

Powołując się na tę okoliczność zwrócił się on też z wnioskiem do byłego pracodawcy o wypłacenie odprawy emerytalnej na zasadach wynikających z przepisów zawartych w ustawie o pracownikach samorządowych. Zgodnie z nimi pracownikowi samorządowemu przysługuje bowiem odprawa „w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy”. W tym konkretnym przypadku wysokość hipotetycznej odprawy emerytalnej wynosiła prawie 33 tys. zł (równowartość 6 miesięcznych pensji).

Starostwo odmówiło jednak wypłaty tego świadczenia, argumentując, że nie zachodzi związek między „przejściem” byłego sekretarza na emeryturę, a ustaniem stosunku pracy. Więcej szczegółów i cały artykuł znajdziesz tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik zwolniony dyscyplinarnie ma prawo do odprawy emerytalnej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA